Petr Hampl: Bude nás málo, nebo moc?

18.10.2020 18:02 | Zprávy
autor: PV

Podporujete zavedení základního nepodmíněného příjmu? Bylo by takové opatření rozumné? V následujícím článku se správnou odpověď nedozvíte. Ono totiž už jenom to, že se takové téma objevilo, je dostatečně zajímavé samo o sobě. Nové stroje prý zvládnou všechno vyrábět a poskytovat s minimem zaměstnanců. Spousta lidí se tudíž stane nepotřebnou. A to má řešit zmíněný základní nepodmíněný příjem.

Petr Hampl: Bude nás málo, nebo moc?
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Hampl

Proč ne. I tak je možné s na to dívat. Jenže zároveň se mluví o tom, že obyvatel ubývá a že za pár let nebude dost pracovníků, ekonomiky se bez lidí zhroutí a nebude ani na důchody. Občas to vede k váhavým doporučením opatření na podporu porodnosti (vesměs velmi krotkých, ale lepší než nic) a vášnivou obhajobou masové migrace. Dokonce i ti, kdo nevolají po hordách divokých Afričanů, tlačí na přijímání nových obyvatel z Ukrajiny, Běloruska, Rumunska a dalších zemí.

Sociální vědec se střídavě účastní konferencí o tom, že pracujících bude příliš mnoho, a konferencí o tom, že pracujících bude nedostatek. Všechny jsou placeny ze stejných grantových agentur. Na žádné z nich není téma konference zpochybňováno - od toho jsou přece vědci, aby věděli, co je kdy vhodné říkat.

Jenom buranovi připadá, že je to celé nějaké vypečené. Připadá mu, že to nejde, aby lidí bylo příliš mnoho i příliš málo najednou.

A buranské vysvětlení je docela jednoduché. Jsou tu dva trendy, které míří opačným směrem. Možná se navzájem vynulují, takže nebude přebývat a nebude ani nedostatek lidí. Nebo jeden zmírní druhý, takže nějaká nerovnováha vznikne, ale nijak tragická.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…