Petr Hampl: O darmošlapech, kterým to procházelo

16.10.2025 9:16 | Glosa
autor: PV

Denní glosy Petra Hampla.

Petr Hampl: O darmošlapech, kterým to procházelo
Foto: Screen: XTV
Popisek: PhDr. Petr Hampl, Ph.D., sociolog

Nedávno jsem tu psal o tom, že když mluvíme o zbytečných intelektuálech, naskočí nám politologové a antropologové, ale statisticky je mnohem víc zbytečných právníků a manažerů. Vedle nich ale existuje ještě jedna skupina, jejíž darmošlapství je podceňováno. Ekonomové.

Existuje naivní představa, že ekonomové jsou zapotřebí k tomu, aby vlády dělaly moudrá rozhodnutí a aby národní ekonomiky prosperovaly. Jenže je zajímavé, že v těch obdobích, kdy se dařilo nejlépe, k tomu nebyli ekonomové zapotřebí. Poválečný západoevropský hospodářský zázrak probíhal v dobách, kdy rozhodovali většinou technici. A když už byl zapojen ekonom, tak takový, který chápal ekonomii jako jeden z podoborů politologie (a tudíž národní hospodářství jako jednu ze složek národního státu, nikoliv jako samostatný svět).

Totální převaha profesionálních specializovaných ekonomů přišla až mnohem později. Skutečně vedla ke změnám v hospodářské politice, ovšem výsledky začaly být málo úspěšné až katastrofální. Nicméně úspěšné to bylo pro ty samotné ekonomy. Vznikl obor se stoprocentní zaměstnaností a vysoce nadstandardními platy.

Teď se ale situace mění. Všechny americké federální úřady, včetně Fedu, profesionální ekonomy propouští. I technologické korporace začaly být vůči téhle profesi zdrženlivé. A mizí i místa na univerzitách (slabší ročníky, z nich studuje menší procento než dříve). Během roku či dvou klesne počet pracovních míst pro ekonomy o pětinu, a trend se začíná přelévat do Evropy, tvrdí Oliver Kim v článku Soumrak ekonomů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…