Tito zákonodárci převezmou odpovědnost za fungování kabinetu, jehož podobu nemohli vůbec ovlivnit. Prezident republiky si tak otestoval, že při sestavování vlády nemusí brát ohled na rozložení sil v dolní parlamentní komoře. Naopak může vytvořit kabinet odpovídající jeho zájmům a až následně se různou formou nátlaku snažit přimět poslance, aby jeho projekt legitimizovali.
I kdyby těsně Rusnokův tým nezískal ve sněmovně důvěru, může být podpora zhruba 90 hlasů argumentem pro podobný postup v případě druhého pokusu. V neposlední řadě se může hodit i po sněmovních volbách, pokud by se prezident rozhodl, že jeho zájmům bude více vyhovovat jiný premiér, než ten, který je schopen dát dohromady většinu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČRo , ČSSD , Sobotka , Hartman , Rusnokova vláda
autor: rozhlas.cz
Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím
Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...
Další články z rubriky

15:16 Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí
Od 1. července 2025 převzalo po Polsku předsednickou roli Evropské unii Dánsko. Platí-li (a to platí…