Kdo otevře ekonomické stránky velkých evropských deníků a prohlíží titulky u jednotlivých článků, případně se začte do jejich textu, ten záhy zjistí, že se jeho nálada blíží k bodu mrazu.
„Krize eura zasahuje do Německa“, „Čínský průmysl jde dolů“, „Ekonomové se třesou před odchodem Řecka“, „Španělský maloobchod dopadl na zem“, „Východní Evropa se třese před drachmou“, „Evropská centrální banka žádá okamžitou záchranu nemocných bank“.
Ve stejném duchu je napsána spousta dalších článků a člověk tak získává dojem, že se vrací finanční krize, která kontinentální Evropu prošla koncem roku 2008. Jedna špatná zpráva za druhou a žádné východisko v dohledu.
Tento dojem sdílejí Češi s občany většiny evropských zemí, a jak prozrazují průzkumy spotřebitelské důvěry, nálada je dnes také u nás horší než byla před třemi lety.
Nutno připomenout, že pozice České republiky má své zvláštnosti. Už loni v druhém pololetí patřilo Česko mezi státy s nejhorší hospodářskou dynamikou. Tento trend se ještě prohloubil vlivem úsporné reformy na počátku letošního roku. Zatímco tedy ekonomicky relativně silné země v čele s Německem zažily nečekané oživení, tuzemské hospodářství se vedle maďarského a portugalského propadlo nejvíc v celé Evropě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz