Tak zní nápis na jednom z transparentů, které přinesli včera večer demonstranti před budovu zemského sněmu Durynska v Erfurtu.
Sešlo se celkem patnáct set lidí, kteří nechtěli, aby sněm jedné z pěti východoněmeckých spolkových zemí zvolil ministerským předsedou Bodo Ramelowa, durynského šéfa strany Die Linke, jejíž členstvo pochází ze Strany demokratického socialismu, předtím Socialistické sjednocené strany Německa.
Dodnes tedy jde o stranu, která nese dědictví Německé demokratické republiky, protože ji diktátorským způsobem čtyřicet let řídila. Přesto poslanci zvolení v durynských zemských volbách Bodo Ramelowa premiérem zvolili. Podařilo se to i v situaci, kdy vládní koalice složená z postkomunistů, sociálních demokratů a zelených disponuje jen šestačtyřiceti hlasy v devadesátičlenném sněmu, byť to vyšlo až na druhý pokus.
Jde o převratnou událost, se kterou se sami Němci vyrovnávají jen těžko. Pětadvacet let po pádu komunismu získali bývalí komunisté znovu rozhodující moc v jednom z regionů bývalého východního Německa. Co to může znamenat pro budoucnost nejsilnější země celé Evropy? Vrací se snad do moderní doby muzeální komunistické myšlenky?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Holub , komunismus , Německo
autor: Český rozhlas
Migrace
Dobrý den ! Sleduji polskou politiku. V poslední době je tam velká aféra . Německá policie vozí nelegální uprchlíky přes hranici do Polska a tam je ponechává. Nemají žádné doklady , pouze nějaké vypsané papíry. Polská policie a dokonce pohraniční straž máji asi příkaz nic nedělat. Po polských měste...
Další články z rubriky

15:16 Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí
Od 1. července 2025 převzalo po Polsku předsednickou roli Evropské unii Dánsko. Platí-li (a to platí…