Petr Holub: Proč není potřeba penzijní reforma

04.07.2014 20:11 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Důchodová komise vynesla konečný verdikt: druhý penzijní pilíř by se měl úplně zrušit. Nedávno zavedený způsob alternativního šetření na důchody u soukromých fondů se neosvědčil, proto verdikt komise nepřekvapil.

Petr Holub: Proč není potřeba penzijní reforma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodce na nábřeží u Vltavy - ilustrační foto

Experti se zároveň nechali slyšet, že navrhnou nějaké kroky, zřejmě reformu, která by zlepšila současný penzijní systém. Ten je podle všeobecného názoru dlouhodobě neudržitelný a něco se s tím tedy musí dělat. To potvrzují i členové komise.

Dá se souhlasit s názorem, že druhý penzijní pilíř nemá perspektivu a že jeho zrušení není žádná škoda. Dlouhodobá neudržitelnost státního penzijního pilíře je ovšem věcný nesmysl.

Součástí podkladů pro důchodovou komisi od ministerstva práce a sociálních věcí je také statistika, která právě udržitelnost důchodového systému dokumentuje. Matematická prognóza ukazuje, že vlastně žádné potíže s financováním státních penzí neexistuje. Schodek dnes dosahuje procenta hrubého domácího produktu, to se však bude v příštích letech zlepšovat a v roce 2025 bude systém vyrovnaný.

Nejde ani náhodou o překvapení, protože právě za tímto účelem proběhla tzv. malá penzijní reforma v roce 2011. To potvrzuje i materiál ministerstva práce a sociálních věcí. Tam stojí doslova: „Bilance se zlepšila z důvodů snížení výdajů na invalidní důchody a snížení náhradového poměru z důvodu zahrnutí celoživotních příjmů a rozevírání příjmových diferencí obyvatelstva, což má nepříznivý vliv na náhradový poměr.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…