Petr Liška: Pomník Marie Terezie v Praze a kolo dějin

8. 11. 2018 13:37

Mužové 28. října, TGM, Beneš i legionáři se musí obracet v hrobě… Rozešli se navždy s Habsburky a feudalismem a vedení Prahy 6 se snaží zvrátit kolo dějin.

Petr Liška: Pomník Marie Terezie v Praze a kolo dějin
Foto: Wikipedia, Sefjo
Popisek: Radnice Prahy 6, Československé armády 23

V letošním roce slavíme především 100 let vzniku Československé republiky.

První čs. republika jasně deklarovala demokratický charakter mj. i zrušením šlechtických titulů - jeden z prvních zákonů republiky. V Praze byly po r. 1918 odstraněny nejkřiklavější připomínky 298leté poroby českého národa cizáckými Habsburky.

Mužové 28. října, TGM, Beneš i legionáři se musí obracet v hrobě… Rozešli se navždy s Habsburky a feudalismem, tedy - mysleli si, že navždy. Ultrareakční vedení Prahy 6 se snaží zvrátit kolo dějin...

Je výsměchem 100. výročí vzniku republiky, že radní Prahy 6 právě v tomto roce vybrali vítězný návrh a vyčlenili 3 miliony 700 tisíc Kč na pomník absolutistické feudální vládkyni (sic!, kolik bude nakonec stát!?).

Marie Terezie "nám" prohrála nejen Horní a Dolní Slezsko, ale i Kladsko, integrální část Zemí Koruny české, uzákonila mučení, centralizovala správu monarchie zrušením královské kanceláře v Praze. Vydala protižidovské zákony.

Zatížení poddaných robotou dosáhlo za jejího panování historického maxima:

  • za Marie Terezie 3 až 6 dní v týdnu, za Otce vlasti Karla IV. řádově 6 dní v roce.

Opatření radnic by měla směřovat ke stmelování, nikoliv rozdělování společnosti.

Jedna z možností, jak zmíněných 3 miliony 700 tisíc Kč investovat lépe:

  • V Praze 6 vím o pěti přerušených stezkách pro pěší či cyklisty, které pamatuji coby průjezdné ještě v době poměrně nedávné. Tři z nich jsou nyní zcela neprůchozí (např. přehrazené vysokým svodidlem). Jedna je sjízdná a schůdná za sucha, ale bahnitá za plískanic, střídání mrazů a teploty nad 0°C. Jedna byla bezbariérová a nyní je jen schůdná po 14 schodech.
     
  • Radnice Prahy 6 neudělala za celé volební období nic pro zlepšení zcela zanedbaných schodišť (např. z ul. Pod Novým lesem k ÚVN aj.), ani pro obnovu přerušených chodníků a cyklostezek.
     
  • Radnice Prahy 6 od zprovoznění prodloužení metra A v dubnu 2015 za tři a půl roku nepostavila ani jediný nový chodník od/k vstupu do metra tam, kde se změnily trasy chodců (např. od výstupu st. M Bořislavka do Kamerunské k Poště 65).

Zcela nepřípustné je, že schody a chodníky v Praze 6 nejsou udržovány a opravovány, ale na stavbu pomníku Marii Terezii stejná Praha 6 vyčlenila jen v tomto roce 3 miliony 700 tisíc Kč.

Vyzývám občany k protestům proti vyhazování peněz na pomník absolutistické feudální vládkyni.

Ing. Petr Liška, Praha 6

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…