Petr Mrázek: Jsi-li v Římě, chovej se jako Říman

19.03.2017 10:45

Nevím, jak se správně nazývá způsob argumentace použitý Janem Kašperem v příspěvku do debaty o nošení náboženských symbolů v článku "Na milost a nemilost zaměstnavatelů" v Lidových novinách z 17. 3 2017.

Petr Mrázek: Jsi-li v Římě, chovej se jako Říman
Foto: pixabay.com
Popisek: Muslimka - ilustrační foto

Začíná tím, že v Evropě již ve středověku se museli Židé šatem i barvou odlišovat od svého okolí a dále uvádí, že pravým opakem povinnosti být označen je svoboda se označit. Z tohoto příkladu vyvozuje, že výnos Evropského soudního dvora vydává občany do zvůle zaměstnavatelů.

Tahle jeho konstrukce je podle mne velmi krkolomná a navíc nesmyslná. Židé tehdy svůj odlišný šat nenosili jako symbol své víry či původu - byl to vnucený symbol nepřátelským a nesnášenlivým okolím a pokud by se tomu kterýkoli z nich vyhnul, nesl by zřejmě kruté následky. To by vzdělaný člověk mohl a měl vědět. V současné době v Evropě není víra, která by svým věřícím či jiným věřícím vnucovala trvalé nošení nějakých symbolů. Nežádá viditelné odlišení skupin občanů podle nějakých (v daném případě náboženských) kritérií. Ano, symboly zde jistě jsou, je však věcí svobodné vůle jednotlivce kdy a kde a zda vůbec je používá.

To vše bych považoval za téměř neškodný úlet - kdyby - a to je jádro problému - pan Kašper (aniž by to vůbec vyslovil) nedával na roveň euroatlantickou civilizaci a islám, který k nám náhle a velmi agresivně proniká. Ta nepřijatelná agresivita (pokud se mi to podaří vystihnout) spočívá v tom, že tihle lidé se k nám utíkají před nebezpečím, které je v jejich vlastech (všech?), tedy že jim hrozí smrt, ztráta svobody, bída. Vstupují do našeho prostoru a způsob života, který jim veškerá utrpení přinesl, ten si nesou sebou, považují jej za normu a chtějí, abychom to respektovali. Oni jistě svobodnou volbu v nošení symbolů nejenže nemají, ani ji neznají a proto ji považují za urážku. A pozor - nehodnotím, zda je některá kultura lepší či horší, to ani náhodou. Jen tvrdím, že jsou různé.

Doufám, že staré a stále platné přísloví "Jsi-li v Římě, chovej se jako Říman" není není vstupním heslem do klubu rasistů, ale základním pravidlem slušného chování. 

Petr Mrázek
Praha 6

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla