Petr Němec: Vztahy exministra Kremlíka a advokátů z Rowan Legal skončily krachem a nařčením

04.02.2020 18:33

Kariérou bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka se jako rudá nit vine jeho vztah s advokátní kanceláří Rowan Legal. V té působil tři roky jako advokátní konscipient a byl kamarádem jejího jednatele Martina Janouška. V době jeho ministrování získala Rowan Legal v rezortu dopravy řadu zakázek na právní služby včetně poradenství s projektem elektronické dálniční známky.

Petr Němec: Vztahy exministra Kremlíka a advokátů z Rowan Legal skončily krachem a nařčením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Vladimír Kremlík
reklama

Služby Rowan Legal evidentně ani tomuto projektu, ani Vladimíru Kremlíkovi nepomohly. Rozpad vztahů mezi Kremlíkem a advokáty, pro které dříve pracoval, korunuje obvinění z korupce. Kremlík tvrdí, že mu jednatel Rowan Legal Martin Janoušek nabídl úplatek 1,5 miliónu Kč.

Kremlík strávil v advokátní kanceláři Rowan Legal tři roky jako advokátní konscipient v letech 2008 až 2011. Tím není mezi významnými politiky výjimkou. V advokacii působila např. ministryně spravedlnosti Marie Benešová i bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Vztah mezi Kremlíkem a Rowan Legal byl však výjimečný. Jak prozradil jednatel Rowan Legal Martin Janoušek, s Kremlíkem ho pojily dlouhodobé přátelské vztahy.

Loboval Kremlík pro Rowan Legal?

Tyto vztahy určitě nebyly na škodu tomu, že po nástupu Kremlíka na ministerstvo získala jeho bývalá advokátní kancelář několik veřejných zakázek souvisejících s dopravou: konkrétně tři smlouvy s Ředitelstvím silnic a dálnic celkově za téměř 6 miliónů Kč smlouvu se Státním fondem dopravní infrastruktury na další dva milióny Kč. Je férové uvést, že Rowan Legal je příjemcem řady veřejných zakázek na právní služby a své služby ŘSD dodávala i před Kremlíkovým nástupem na post ministra. Dobře informované oborové médium Zdopravy.cz ale tvrdilo, že Kremlík jako ministr svoje úředníky ke spolupráci s Rowan Legal tlačil.

Přímo fatální význam pro vztah Vladimíra Kremlíka s advokátní kanceláří, ze které vzešel, však měla nenápadná smlouva v hodnotě ´pouhých´ 195 tisíc Kč, která byla uzavřena mezi Rowan Legal a státním podnikem CENDIS 1. 11. 2019. Tento podnik měl na starosti přípravu projektu elektronických dálničních známek a právě Rowan Legal poskytovala pro projekt známý pod zkratkou EDAZ (elektronické dálniční známky) za necelých 200 tisíc Kč právní poradenství. Možná, že tato práce ošetřila právní rizika, podceněna ale byla rizika reputační. Poté, co vyšlo najevo, že je projekt předražený a začalo unikat, že obsahuje skrytou funkcionalitu masového špehování občanů jedoucích po dálnici, se musel Kremlík z ministerstva poroučet.

Konec kariéry, konec přátelství

Sesazení Vladimíra Kremlíka má hořkou dohru. Bývalý ministr obvinil Martina Janouška, jednoho z jednatelů Rowan Legal, že mu kvůli ovlivnění zakázky na dohled nad systémem elektronického mýta nabízel úplatek ve výši 1,5 miliónu Kč. Když byl Janoušek kontaktován novináři pro ověření, reagoval poněkud amatérsky. Místo rázného odmítnutí omlouval svůj výrok naznačující možnost úplatku tím, že měl kocovinu.

Až později dal Martin Janoušek dohromady tiskové prohlášení, ve kterém svému bývalému kolegovi a exkamarádovi nic nedaroval:

„S ohledem na dlouhodobé přátelské vztahy jsme se na jeho žádost potkali tuto sobotu v Krkonoších, kde překotně a zmateně mluvil o své extrémně složité životní situaci, dokola rozebíral důvody svého odvolání i velmi citlivé aspekty svého osobního života. (…) Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším. (…) Je mi líto, že moje snaha podpořit člověka v katastrofické pracovní, osobní a finanční situaci je zneužita k tomu, že Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci. Proti tomu se hodlám bránit a podám trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění.“

Vliv Rowan Legal na veřejné zakázky

Reputace advokátní kanceláře Rowan Legal schytala v souvislosti s kauzou elektronických dálničních známek a vynuceného odchodu ministra Kremlíka těžkou ránu. Přesto ale tato advokátní kancelář zůstává vlivným subjektem, který radí v právních záležitostech celé řadě organizací veřejného sektoru. Nedávno navíc získala Rowan Legal důležité vlivové místo: Partner kanceláře Vilém Podešva byl jmenován členem rozkladové komise ÚOHS pro oblast ochrany hospodářské soutěže. Bude se tak podílet na rozhodování o sporných veřejných zakázkách v miliardových rozměrech, třeba i z rezortu dopravy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké peníze jdou po zelené

10:49 Zbyněk Fiala: Velké peníze jdou po zelené

Přechod k bezuhlíkové ekonomice lze zvládnout do půli století, hlásá jednoznačně Mezinárodní měnový …