Klíčové součásti spotřebitelského trhu – potraviny, pohonné hmoty, oděvy - zůstaly jak z pohledu kursového, tak přirozeného nárůstu spotřebitelské poptávky v době ekonomického oživování, růstu cen ušetřeny. Nízkoinflační prostředí tak s velkou pravděpodobností potrvá i po zbytek letošního roku a bylo by nanejvýš žádoucí využít s ním spojených nízkých nákladů financování k efektivní alokaci zdrojů ve prospěch ještě výraznější růstové akcelerace. Je totiž pravděpodobné, že v delším časovém horizontu se silnější ekonomický výkon projeví též na úrovni úrokových sazeb (byť to není téma aktuální pro letošní a s velkou pravděpodobností ani pro nadcházející rok) v podobě tlaku na jejich zvýšení.
Aktuální čísla vztažená k míře nezaměstnanosti jsou potvrzením, že i přes jisté strukturální poruchy patří výkonnost trhu práce v České republice k nejlepším v rámci EU (třetí nejnižší míra nezaměstnanosti po Německu a Rakousku). Březnová čísla v sobě kloubí dvě skupiny faktorů: za prvé pozvolné nabíhání sezónních aktivit, společně s viditelným oživováním ekonomického vývoje, spojeným s tvorbou nových pracovních míst v důsledku rozšiřování ekonomických aktivit u stávajících podnikatelských entit ruku v ruce s novými investičními projekty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hospodářská komora