Petr Žantovský: Další nemrav z dílny OSA

21.08.2012 7:33 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Majitelé českých hotelů musí doplatit autorské poplatky za televize na svých pokojích i za několik let zpětně. Nejvyšší soud se totiž ve sporu Ochranného svazu autorského (OSA), který poplatky za televize v hotelích vymáhá, a majitele brněnského hotelu Continental a jihlavského hotelu Grand postavil na stranu autorského svazu.

Petr Žantovský: Další nemrav z dílny OSA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Soud rozhodl, že nároky na poplatky, které měly hotely doplatit do poloviny roku 2007, nejsou promlčeny. Jenom v případě majitele brněnského a jihlavského hotelu jde o desítky tisíc korun. 

Celý spor prapůvodně zavinili čeští poslanci. Od roku 2005 byli totiž hoteliéři v Česku osvobozeni od povinnosti platit autorské poplatky, to ale bylo v rozporu s evropským právem. V roce 2008 proto politici znovu uzákonili povinnost poplatky platit, podle verdiktů soudu navíc hotely musely uhradit poplatky i za dobu, kdy podle českých pravidel nic platit nemusely.  

Ochranný svaz autorský proto stále vymáhá peníze z minulosti. Mimo jiné zažaloval majitele oněch dvou uvedených hotelů a za poplatky po něm chtěl přes 86 tisíc korun. Majitel se ale bránil. Podle něj nemá OSA nárok na platby za televize, které měl od začátku roku 2006 na svých pokojích, uplynula totiž dvouletá promlčecí lhůta.  

Krajský soud v Brně i Vrchní soud v Olomouci nejprve rozhodly ve prospěch majitele hotelu. Autorský svaz měl podle soudců možnost vymáhat peníze už od roku 2006 a nemusel čekat na kontrolu přímo v hotelích, která se uskutečnila až v roce 2009. "Nárok je promlčený, Ochranný svaz autorský musel vědět, že hotel od 1. 1. 2006 neodstranil televizní a rozhlasové přístroje z pokojů z hotelů, ale že tam nepochybně zůstaly i nadále," rozhodli soudci. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

9:39 Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

Výzva poslancům Poslanecké sněmovny ČR.