Petr Žantovský: Jak teď budeme žít

15.11.2014 8:55

Tento týden žije celá mediální scéna čtvrtstoletým výročím listopadu 1989. Připomínají se různá skutečná i domnělá hrdinství, skutečné i virtuální zbabělosti. Defiluje před námi zástup těch, kteří se chtějí na pozadí toho výročí zviditelnit. To je legitimní, to patří k žánru výročí. Já si dovolím téma nakousnout z jiné strany.

Petr Žantovský: Jak teď budeme žít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní shromáždění k 25. výročí listopadových událostí roku 1989 v zasedacím sále bývalého Federálního shromáždění

Nedlouho po onom Velkém listopadu vyšlo 1. číslo novin s názvem Studentské listy. Vedl je student žurnalistiky Pavel Žáček, později známý jako ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. První číslo listů vyšlo 29. prosince, v den první volby Václava Havla prezidentem. Na první straně – místo úvodníku – vyšla moje glosa s názvem „Jak teď budu žít?“.

Byla to parafráze na jednu hlášku z představení Alexandra Vampilova Provinční anekdoty, které se tehdy dávalo v Činoherním klubu. Postava Kalošina v podání Petra Nárožného se tam vyrovnává se situací, kdy se jí rozpadá celý dosavadní svět, všechny hodnoty berou zasvé a postava opravdu neví, „jak teď bude žít“. Což nebyl výlev defétismu, jen nejistoty – čeká nás to dobré, nebo to zlé? Kdo zná odpověď? Tak jsem se ptal i já v tom článku ve Studentských listech.

Po dvaceti pěti letech mám velké nutkání tu otázku položit znovu. Za ten čas se všechno změnilo. Předně: nechtěli jsme socialismus, také jsme jej nějaký nedlouhý čas neměli, nu a nyní jej znovu máme. Ale jiný socialismus. Mnohem úřednější, důslednější, brutálnější, řízený sobecky kapitalistickými zájmy těch, kdo předstírají, že budují dobro neboli socialismus. Nejen ten bruselský, ale celoevropský.

Ve jménu tohoto nového socialismu se zavádějí genderové kvóty a vyhrožuje se všem, kdo se tomu vzepřou, hrubými sankcemi. 

Ve jménu tohoto socialismu vyhazujeme stovky miliard za zbytečnosti – počínaje evropeizačními brožurkami a konče státními alimenty za neplatiče, místo abychom tyto peníze využili na rozvoj svobodného podnikání, které jediné je zdrojem bohatství nejen pro své vlastníky, ale především pro zaměstnance.

Ve jménu tohoto socialismu zakládáme nové a nové fondy proti korupci místo toho, abychom zmenšili prostor pro korupční příležitosti tím, že zmenšíme počet státních zaměstnanců na nezbytné minimum, které se bude starat o službu občanům, a ne o jejich dirigování, usměrňování a šikanování.

Ve jménu nového socialismu ale také hledáme vnějšího i vnitřního nepřítele našeho pomyslného budoucího dobra. Symboly zla se stávají zpravidla ti, kdo nahlas vyjádří nesouhlas s idejemi a praktikami tohoto nového socialismu. Takoví jsou nejprve veřejně zostuzeni, a pak umlčeni. A je úplně lhostejné, jedná-li se o předchozího prezidenta, nebo posledního bloggera.

V zahraničí se nepřítel našeho nového socialismu též hledá poměrně snadno: je to každý, kdo projevuje zájmy odlišné od těch, jež jsou předepsány naším novým socialismem. Mohou to být vzpurní chorvatští zemědělci, mohou to být nizozemští akademici distancující se od oficiální propagandy své země diktované z Bruselu, a může to být i věrchuška v Kremlu. Dobře to bylo vidět na oslavě čtvrtstoletí pádu berlínské zdi.

Česká televize odvysílala kus projevu německé premiérky, ale nedala ani půl slova Michailu Gorbačovovi, o němž sice říkáme, že svým rozumem umožnil listopad v celé Evropě, ale zároveň se nám teď nehodí do našeho nového ideového a zájmového krámu. Gorbačov vzor 89 je košer, Gorbačov vzor 2014 páchne. A v tom je jistý symbol toho, v čem dnes žijeme. Je na místě ptát se, a co možná nejhlasitěji: Jak budeme žít dál? O socialismu před listopadem jsme věděli, že ho nechceme. Víme to i o tom dnešním? 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Korespondenční volba

Jak se bude prosím kontrolovat platnost dokladů (OP, pas a pod.) při korespondenční volbě ? Děkuji za info. Tůmová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Česká harmonizovaná inflace - z deváté nejnižší rázem devátá nejvyšší

15:49 Petr Dufek: Česká harmonizovaná inflace - z deváté nejnižší rázem devátá nejvyšší

Podle zveřejněných dat Eurostatu se česká harmonizovaná inflace dostala nad úroveň 3 % a je aktuálně…