Platforma Svobodu médiím!: Hrozí Střední Evropě konec demokracie?

23.04.2016 11:00

Účastníci konference diskutovali o krizi demokracie zemí Visegrádu a o možnostech jejího řešení.

Platforma Svobodu médiím!: Hrozí Střední Evropě konec demokracie?
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČT 24, ilustrační foto
reklama

Platforma Svobodu médiím! ve spolupráci s New York University, Syndikátem novinářů ČR, Radou pro mezinárodní vztahy a Energeia, o.p.s. uspořádala panelovou diskusi na téma „Střední Evropa. Konec snu o demokracii?“ Akce se uskutečnila v prostorách New York University na Malém náměstí v Praze. Vystoupili v ní Adam Černý, předseda Syndikátů novinářů ČR, Štefan Hríb, vydavatel a šéfredaktor slovenského časopisu Týždeň, Aleksander Kaczorowski, polský novinář, šéfredaktor Aspen Review Central Europe, Jiří Pehe, český politolog a komentátor, Kálmán Petőcz, diplomat a pedagog a Tomáš Richter, podnikatel a zakladatel Nadace pro podporu nezávislých médií.

Smyslem debaty bylo analyzovat rizika současného směřování středoevropského prostoru a možnosti občanské společnosti toto směřování ovlivnit. Zvláštní pozornost věnovali diskutující roli médií.

Jiří Pehe otevřel otázku, v čem se liší krize ve Střední Evropě od podobných problémů na Západě. Podle něj liberální demokracie - jak ji známe ve vyspělých zemích - ve středoevropském prostoru v podstatě nevznikla. To se promítlo zejména do utváření občanské společnosti a i do kvality politických stran. „Privatizace obrovské části hospodářství vedla ke vzniku finančních a podnikatelských skupin, které si nakonec strany zprivatizovaly. Vznikla tak klientelistická síť sloužící úzkým ekonomickým zájmům.“

Aleksander Kaczorowski popsal situaci v zemích Visegrádu jako vzpouru evropských periferií. Nová polská vláda podle něj usiluje o přepsání historie posledních 25 let pod heslem: chceme lepší, národně konzervativní režim, protože minulé vlády byly v podstatě postkomunistické.  Podle Kaczorowského změny prosazované touto vládou ohrožují samotné ústavní principy. Mají obrovskou dynamiku, v níž zásadní roli hraje katolická církev.

S optimističtějším pohledem se do debaty zapojil Štefan Hríb, který upozornil, že v posledních volbách na Slovensku prohrála strana Roberta Fica SMER navzdory tomu, že volební kampaň postavila převážně na vyvolávání strachu z migrační krize. Pokud někdo na Ficově kampani vydělal, tak to byla krajně pravicová Ĺudová strana Naše Slovensko Mariána Kotleby. Podle Hríba se však na Slovensku ukazuje, že podstatné části veřejnosti nejde o vzpouru proti Evropské unii, ale o odmítnutí nefunkčního systému, v němž oligarchové ovládají zásadní ekonomické i politické dění v zemi.

Kálmán Petőcz tvrdil, že v zemích Střední Evropy došlo k přílišnému „uspokojení z demokracie.“  Politici podle něj rezignovali na posilování obranných mechanismů demokracie, zejména na podporu vzdělávacích institucí, posilování historické paměti a na výchovu k demokratickému občanství.  

Někteří účastníci debaty upozornili i na konkrétní iniciativy: Adam Černý připomněl úsilí Platformy Svobodu médiím! prosadit změny zákonů, které posílí nezávislost veřejnoprávních médií na politických stranách. Tomáš Richter informoval o iniciativě skupiny podnikatelů, kteří vytvořili nadační fond, jenž bude formou jednotlivých grantů podporovat nezávislá média v České republice.

V závěru konference se do diskuse zapojil i bývalý předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg s připomenutím, že demokracie a svoboda nikdy není zaručená a samozřejmá a je naprosto normální, že za svobodu musíme bojovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Institut Aleny Vitáskové: Vyzýváme Pavla Zemana k rezignaci

15:22 Institut Aleny Vitáskové: Vyzýváme Pavla Zemana k rezignaci

Institut Aleny Vitáskové z.s. (dále jen IAV) - ochrana lidských práv a svobod MANIFEST IAV – občanů …