Přemysl Votava: Dvojí metr olympijských funkcionářů

07.12.2017 11:29

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodl, trestal, …. Nabízí se ale otázka, „komu ku prospěchu ? “ Tedy to známé latinské „ CUI BONO “. Ponechávám stranou, zda tento trest, který vynesl MOV směrem k účasti sportovců Ruské federace na zimních OH je oprávněný, tedy spravedlivý, nebo je jen zcela účelový? Jaký to bude mít dopad na samotnou olympijskou myšlenku, jak se k tomu postaví samotní sportovci, tedy nejen ti z Ruska?

Přemysl Votava: Dvojí metr olympijských funkcionářů
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, LEV 21

Toto rozhodnutí MOV kráčí po stejné režijní lince protiruských tažení, sankcí a dalších diskriminačních kroků vůči Ruské federaci (RF). Tento krok MOV je návratem do období „ studené války “. MOV v případě účasti ruských sportovců na OH, se bude řídit „presuncí viny “, každý ruský sportovec je vinen, pokud nedokáže opak. MOV měří dvojím metrem, na rozdíl od jiných „příběhů“ s dopingem.

Připomínám, že v roce 2003 uveřejnil Dr. Wade Exum, bývalý šéf amerického Antidopingového výboru šokující zprávu mající 30000 stran o dopingu amerických atletů v letech 1988 až 2000. Z této zprávy vyplynulo, že ačkoli byla spousta amerických sportovců zvučných jmen (celkem více než 100 sportovců) v tomto období pozitivně testována na dopingové látky, nevyplynuly pro ně vůbec žádné postihy. Nejzářivější hvězdou na tomto seznamu byl fenomenální Carl Lewis, který byl pozitivně testován na zakázané stimulanty ještě před olympiádou v Soulu, kde vyhrál sprint na 100 m po diskvalifikaci dalšího dopingové hříšníka Bena Johnsona. Dalším příkladem je Jerome Young, který byl pozitivně testován na anabolika v roce 1999, aby pak nerušeně vyhrál zlatou medaili na Olympijských hrách v Sydney 2000. Celkem bylo takto přistiženo 19 pozdějších medailistů z Olympijských her.

Problematika dopingu není vynálezem ruských sportovců, s dopingem bojuje celý sportovní svět již po dlouhá desetiletí… Stále nejsou zapomenuty ani velké dopingové aféry cyklistických hvězd, mnohé z nich, za doping platily i životem. Hlavním problémem dopingu kolem sportu, je komerce tedy reklama, která ovládla sport. Pryč jsou ty amatérské doby, které u nás v Česku pamatují Emila Zátopka, Josefa Bicana, Josefa Masopusta, …Ve sportu se dnes pohybují miliardy v dolarech, v eurech ... Sportovní hvězdy, prezentované v médiích jak V.I.P. jsou až nemístně přepláceny, na úkor řadových sportovců, dětí, mládeže. Naopak špičkoví sportovci se stali v posledních desetiletích, dobrým reklamním zbožím. Jsou miláčkem médií. Korupce, doping se zabydlují ve světě sportu.

Tresty za doping v minulosti postihly vždy jednotlivce. V případě „ruského dopingu“, však přišel kolektivní trest pro ruské sportovce od MOV. Tedy dvojí metr. A věřte, že to samotné Rusko, bude tuto nespravedlnost chápat, jako útok na svou suverenitu. A pro blížící se březnové prezidentské volby v RF budou mít naopak sjednocující téma. Rusko v minulosti stálo před těžšími zkouškami, zvládlo je!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…