Průzkum: Polovina českých domácností musí doplácet tisíce korun za energie

13.03.2018 12:14

Pětině domácností přišla vyúčtování za energie s nedoplatkem vyšším než 2500 Kč a každá desátá domácnost musela doplatit přes 5000 Kč. Důvodem nedoplatků byla zejména loňská tuhá zima a delší topná sezóna.

Průzkum: Polovina českých domácností musí doplácet tisíce korun za energie
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Podle výsledků průzkumu internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz zaznamenalo přes 50 % českých domácností v loňském roce nedoplatky za energie na ročním vyúčtování. 27 % domácností mělo nedoplatek vyšší než 1 000 korun. 10 % domácností muselo za energie doplatit více než 2 500 korun a dalších 10 % domácností doplácelo dokonce více než 5 000 korun za rok. Důvodem vysokých nedoplatků za energie byla zejména loňská zima s extrémními výkyvy počasí a delší topná sezóna.

Analytici internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz varují, že podobná situace s nedoplatky se může opakovat i letos, přesto že ne v takové výši, jako loni.

“Přestože nejhorší mrazy již pravděpodobně udeřily, nedoplatky mohou vzniknout například kvůli nárůstu cen elektřiny a plynu v roce 2018 či kvůli nesprávně nastavené výši záloh. Mnoho domácností také platí za elektřinu a plyn zbytečně vysoké částky, protože využívají drahého dodavatele či nesprávný tarif,” říká Markéta Witoszová, analytička trhu energií internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

“Zároveň nesmíme zapomínat, že i přes zdánlivě jarní počasí se zima může ještě kdykoliv vrátit. Přesně to se stalo v loňském roce, kdy po teplotně nadprůměrném únoru a březnu přišel nečekaně chladný duben a začátkem května mrazy, které zničily zemědělcům část úrody,” dodává Markéta Witoszová z portálu Ušetgřeno.cz.

Domácnosti vysoké nedoplatky za energie podle výsledků průzkumu silně vnímají a v praxi na ně reagují. 60 % domácností hodlá nedoplatky řešit pomocí změny dodavatele energií. Výši záloh si hodlá upravit 34 % domácností. Pouze 6 % domácností uvažuje o jiném řešení. Analytici portálu Ušetřeno.cz potvrzují, že jde o správný postup.

„Spotřebitelům doporučujeme zejména přechod k levnějšímu dodavateli, úpravu záloh na energie a jako další nástroj i fixaci ceny na dobu určitou. Domácnostizměnou dodavatele ušetří ročně značnou částku v řádu tisíců korun, úpravou záloh se vyhnou vysokým ročním nedoplatkům a fixací ceny se pojistí do budoucna proti případnému dalšímu navyšování cen elektřiny a plynu,“ říká Markéta Witoszová, analytička trhu energií internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

„Změnou dodavatele může běžná domácnost o 3 až 5 lidech, která topí plynem, ušetřit v průměru okolo 5 000 Kč ročně. U domácností, které topí elektřinou, může roční úspora přesáhnout i 10 000 Kč. Pokud domácnost používá elektřinu pouze k běžné spotřebě, svícení a ohřevu vody, může změnou dodavatele ušetřit okolo 2 000 Kč za rok,“ dodává Markéta Witoszová z portálu Ušetřeno.cz.

Vysoké nedoplatky za energie měly vliv i na fakt, že již v průběhu roku 2017 změnilo svého dodavatele elektřiny a plynu nejvyšší počet domácností za poslední 4 roky.

„Na trhu působí přes 60 dodavatelů elektřiny a plynu s různými tarify uzpůsobenými vašemu typu bydlení a spotřebě energií. Téměř vždy se dá najít dodavatel, který vám nabídne stejné či lepší služby a tarif za nižší cenu při stejné spotřebě,“dodává Markéta Witoszová z internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

Průzkum se uskutečnil v únoru 2018 mezi 1 716 respondenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…