Richard Seemann: Česko-rakouské vztahy ve světle státních svátků

04.11.2014 7:34

V mediálním tumultu kolem udílení vyznamenání na Pražském hradě se do pozadí dostala skutečnost, že i dvěma rakouským státním příslušníkům prezident republiky udělil nejvyšší řády. Řád Bílého lva obdržel Franz Vranitzky a Řád Tomáše Garrigua Masaryka Eduard Harant.

Richard Seemann: Česko-rakouské vztahy ve světle státních svátků
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka
reklama

Dnes 77letý Vranitzky byl od roku 1986 po 11 let rakouským spolkovým kancléřem a téměř 10 let šéfem sociální demokracie. Jako stavební dělník a učitel jazyků si vydělával na vysokoškolské studium a byl i členem národního mužstva v košíkové.

Jako šéf vlády plně podpořil likvidaci železné opony a s námi zavedl bezvízový styk. Charakteristické pro jeho osobnost je i jeho rozhodnutí darovat své ženě Christině, s kterou má dvě děti, ledvinu.

Mediální podnikatel a nakladatel 84letý Eduard Harant se narodil ve Vídni v česko-rakouské rodině. Celý život měl vřelý vztah k rodné zemi svých rodičů, a s napětím proto sledoval všechny zlomové roky naší historie.

Za doby nesvobody plně podporoval československé emigranty, kteří opustili svou vlast, a byl spoluzakladatelem Rakousko-české společnosti. Na rozvoj vzájemných vztahů věnoval značné finanční prostředky.

Při příležitosti státních svátků obou zemí, které shodou okolností připadají na témě stejné dny, zavítal do Prahy rakouský ministr spravedlnosti Wolfgang Brandstetter. Zde odhalil pamětní desku pražského rodáka, tvůrce dosud platné rakouské ústavy, profesora Hanse Kelsena.

V 30. letech vyučoval na pražské právnické fakultě a za války působil ve Spojených státech, kde zemřel v roce 1973.

Ve Vídni byl zase odhalen pomník obětem nacistické vojenské justice, kteří odmítli sloužit ve Wehrmachtu. Stalo se tak za účasti jeho iniciátora, posledního žijícího dezertéra, 92letého Richarda Wadaniho, který po přeběhnutí ke Spojencům sloužil u československých jednotek ve Velké Británii.

Když se v dubnu po prvé setkal ministr zahraničí nové české vlády Lubomír Zaorálek se svým rakouským kolegou Sebastianem Kurzem, hovořili o novém restartu vztahů mezi oběma zeměmi. Události posledních říjnových dnů k tomu jistě přispěly.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Český rozhlas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Kurz bojuje o přežití

13:52 Richard Seemann: Kurz bojuje o přežití

Týdenní zvláštní parlamentní zasedání bude výbušné kvůli problémům lidoveckého spolkového kancléře S…