Richard Seemann: Členstvo německé SPD rozhoduje o velké koalici

19.02.2018 14:42

Před zahájením stranického referenda 463tisíc členů Sociálně demokratické strany Německa o postoji k nové velké koalici byly zahájeny konference na regionální úrovni. Za první dva dny se sešly čtyři ze sedmi v Hamburku, Hannoveru, v severně vestfálském Kamenu a v Mohuči. Další pak během pondělí, aby v úterý mohlo být zahájeno hlasování má-li SPD vstoupit do spojenectví v křesťanskými demokraty a sociály CDU/CSU. Starostové 35 velkých měst řízených sociálními demokraty se s velkou většinou vyslovili pro velkou koalici. Mnichovský vrchní starosta Dieter Reiter především vyzdvihl, že koaliční smlouva garantuje občanům zlepšení jejich životní úrovně.

Richard Seemann: Členstvo německé SPD rozhoduje o velké koalici
Foto: SPD
Popisek: SPD

Úřadující šéf strany Olaf Scholz , designovaná předsedkyně Andrea Nahlesová a generální tajemník Lars Klingbeil na nich vyzvali několika set shromážděných členů, aby se nenechali ovlivnit výsledky Deutschlandtrendu ARD, podle které kdyby byly v neděli volby obdržela by strana jen 16 procent hlasů. Zdůraznili, že leží na samotné straně znovu získat na síle a věří, že může zvítězit v příštích spolkových volbách. Na konferencích zazněla i kritika zejména vůči vedení strany, zejména pak rezignaci jejího předsedy Martina Schulze. čímž ztratila výrazného politika. Předseda mladých sociálních demokratů Juso Kühnert nadále vyzýval stranickou bázi, aby koaliční dohodu s unionisty odmítla a nemá se obávat jaké to bude mít důsledky. Berlínský stranický představitel Raed Saleh upozornil, že nízké procento podpory strany je varovným signálem, které je nutno si uvědomovat a raději vstoupit do opozice. Dolnosaský ministr vnitra Boris Pistorius, který je čtyřicet let členem strany vyjádřil přesvědčení, že strana je nezničitelná a potřebuje čas k regeneraci.

Hessenský šéf Thorsten Schäfer-Gümbel vyzval v k odmítnutí výzvy Juso, protože by mohla vést ke krachu sestavování nové vlády velké koalice. Většina delegátů na konferencích velkou většinou podpořila koaliční smlouvu. Zejména vyjádřili spokojenost, že sociální demokracie prosadila prohloubení pracovních a sociálních práv a zlepšení důchodů jakož i investic do oblasti školství a vzdělání a péče o zdravotně postižené. Dolnosaský šéf SPD, zemský ministerský předseda Stephan Weil vyjádřil přesvědčení, že průběh regionálních konferencí dává reálnou naději, že referendum umožní vytvoření nové spolkové vlády. Samotné hlasování bude zahájeno v úterý 20.února a bude vyhlášeno po 4.březnu. Nové vedení pak bude zvoleno na dubnovém mimořádném sjezdu strany.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…