Richard Seemann: Merkelová se snaží sjednotit boj proti Covid-19

18.10.2020 7:33

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová diskutovala v Berlíně osm hodin s ministerskými předsedy a šéfy zemských vlád jak celostátně sjednotit předpisy v boji s koronavirem.

Richard Seemann: Merkelová se snaží sjednotit boj proti Covid-19
Foto: archív autora
Popisek: Angela Merkelová

Na pozadí prudce stoupající pandemie bylo po obtížné diskusi nakonec dosaženo částečné dohody o omezeních mezilidských kontaktů, zákazu vycházení a dalších opatřeních. Vrcholní politici se dohodli s kancléřkou, že zpřísní požadavek nošení roušky ve veřejném prostoru a ještě více omezí různé oslavy. V budoucnu by měla být přijata opatření, pokud během týdne dojde k 35 infekcím na sto tisíc obyvatel, vyhlásit ještě přísnější omezení.

Premiéři se dohodli s kancléřkou Merkelovou, že zpřísní požadavek nošení roušky které zatím platí celostátně jednotně pro obchody a veřejnou dopravu, v rizikových oblastech pro vybrané ulice a také veřejné budovy, pokud zde nesedí pracovníci na svém pracovišti. Počet účastníků oslav má být omezen na 25 osob na veřejnosti a 15 v soukromých místnostech. V soukromých pokojích mohou pocházet jen ze dvou domácností.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21885 lidí

Pokud dojde během týdne k překročení hranice 35 infekcí na sto tisíc obyvatel, měla by v postiženém okrese nebo městě dojít k zákazu vycházení pro restaurace a hospody. Bude platit od 23:00, včetně zákazu prodeje alkoholu. Toto nařízení již platí v milionových městech jako jsou Berlín a Frankfurt nad Mohanem.

Rozhodnutí o zákazu ubytování, které některé spolkové země uložily hostům z rizikových oblastí, bylo zatím odloženo. O tom budou znovu diskutovat šéfové zemí s kancléřkou začátkem listopadu. Merkelová od nich požadovala, aby zabránili zbytečnému cestování do rizikových oblastí a tak se omezilo šíření viru. Pravidla, o nichž rozhodují hlavy vlád, neplatí automaticky, ale musí být stanovena podle práva v příslušných vyhláškách jednotlivých spolkových zemí. Řada z nich však má již k tomu výhrady a příslušné soudy je zamítají.

Hlavním tématem komentářů tištěných medií je otázka, jaká opatření lze použít k omezení šíření pandemie Covid-19 v Německu s ohledem na ekonomiku. Pro většinu novin však došlo k dohodám mezi spolkovou kancléřkou a hlavami vlád spolkových zemí příliš pozdě. Schvalují však, že hlavním cílem schůzky v kancléřství bylo dosažení jednotné strategie. FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG zdůraznila, že touha po hlavním klíči pro různé dveře a brány pandemie je pochopitelná. Pro kancléřku, stejně tak pohledem občana, který by rád věděl, jakými hlavními pravidly chování se bude řídit v této náročné době. Spor o předpisy ukazuje, jak však některé jsou těžké pro politiky i veřejnost.

TAGESZEITUNG zvažuje, jak lze účinná opatření provést protože pokud pokuty byly dosud prázdnou hrozbou, tak občané je neberou vážně. Odvěká zkušenost je, že stát musí vymáhat sankce, jinak zákon ztrácí účinnost. Předpisy o vzdálenosti v restauraci a požadavek na roušku jsou jen ty nejviditelnější. Sankce jsou nutné, ale nestačí. Ve svobodné demokracii musí obyvatelstvo zákon přijmout a řídit se z vlastní svobodné vůle. Skutečné přijetí existuje, jsou-li pravidla a zákony ve společném zájmu. Občané pak nemají problém dodržovat normy protože jde o společný zájem, argumentuje list.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Dělící linie a budoucnost “alternativy”

20:37 Petr Hampl: Dělící linie a budoucnost “alternativy”

To si tak povzdechl Vidlák: