Richard Seemann: Scholz jednal s Macronem - Německo nebude dodávat zbraně Ukrajině

26.01.2022 18:44 | Komentář

Poprvé od začátku současného napětí ohledně rozmístění ruských jednotek u Ukrajiny se oficiální představitelé obou konfliktních zemí setkávají k jednání na úrovni konzultantů, které je naplánováno na poledne v Paříži za účasti Francie a Německa.

Richard Seemann: Scholz jednal s Macronem - Německo nebude dodávat zbraně Ukrajině
Foto: repro Youtube
Popisek: Emmanuel Macron se svou manželkou Brigitte

V centru pozornosti jsou podle Paříže humanitární opatření a budoucí úvahy na Ukrajině, včetně jednání o zvláštním statutu separatistické oblasti Donbasu, která je loajální k Rusku. Předchází mu včerejší berlínské jednání s Ruskem mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronen a německým spolkovým kancléřem Olafem Scholzem. Ti se spoléhají na směs varování a ochotu jednat, přičemž Německo stále odmítá dodávat zbraně na Ukrajinu.

Současně podle noční informace ARD jednali od pandemie korony přes evropské finance až po ochranu klimatu přičemž existuje ještě mnoho dalších důležitých témat, o kterých by Němci a Francouzi chtěli mluvit a polemizovat. Hlavním tématem rozhovorů byl však opět konflikt s Ruskem, který byl na pořadu dne, když kancléř Scholz večer přijal francouzského prezidenta Macrona, protože situace na rusko-ukrajinských hranicích je prý hrozivá

"Je tam umístěno mnoho vojáků a proto je potřeba udělat vše pro to, aby se situace vyvíjela jinak než ta současná z níž jde někdy až strach,“ řekl Scholz, který však nepronesl slova o blížící se invazi nebo válce. Místo toho oba státníci vyzývají k deeskalaci Ruska v konfliktu s Ukrajinou přičemž Scholz zopakoval varování pro vedení v Moskvě: "Všichni souhlasíme s tím, že vojenská agrese by měla vážné důsledky." Nebo jak to řekl Macron: "Pokud by došlo k agresi, budou náklady velmi vysoké."

Macron a Scholz nechali otevřené, jak by vypadaly důsledky i tentokrát, podotýká ARD. Nicméně jednání dále probíhají také v tzv. normandském formátu, ve kterém už léta není téměř žádný pohyb. Německo a Francie se v tomto formátu snaží zprostředkovat mezi Ruskem a Ukrajinou už od roku 2014 – o konfliktu na východní Ukrajině. O summitu se dlouho nemluvilo, ale francouzský prezident nyní jmenoval alespoň jedno místo, že by se měl konat v Německu, ale zdá se, že to ještě chvíli potrvá. V Paříži se zatím alespoň scházejí ve středu političtí poradci ze zemí tzv. Normanského formátu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Kdo nese odpovědnost za situaci v Praze? Vláda nebo Vy?

Jako primátora se vás ptám. Jak je možné, že se v jiných krajíc řeší, zda mají pro uprchlíky kapacity (ubytovací, zdravotní, sociální, práci…),v Praze toto evidentně nikdo neřešil, nikdo se lidí neptal. Víte mě to přijde tak, že hlavně pažané jsou solidární hodně, ale zbytek republiky méně a ze všeh...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto se o Ukrajině moc neví. Důležité. Bobošíková předkládá

13:42 Toto se o Ukrajině moc neví. Důležité. Bobošíková předkládá

„Víte, kolik zbraní z celého světa putuje na Ukrajinu? Víte, že Ukrajina je podle globálního indexu …