Richard Seemann: Sjezd SPD otevřel cestu k jednání

08.12.2017 16:30

Po tvrdé šestihodinové diskusi na berlínském sjezdu sociální demokracie SPD, otevřelo 600 jejich delegátů cestu k zahájení jednání s křesťanskými unionistickými stranami CDU/CSU. Jejich výsledkem má být rozhodnutí o dalším osudu vytváření nové spolkové vlády. Jde o tři možnosti : obnovení velké koalice tzv. GroKo třech stran křesťanských a sociálních demokratů spolu s bavorskými sociály, menšinové vlády Angely Merkelové nebo vyhlášení nových voleb.

Richard Seemann: Sjezd SPD otevřel cestu k jednání
Foto: SPD
Popisek: SPD

Křesťanské strany toto rozhodnutí uvítaly a ve středu se sejde šéfka CDU spolková kancléřka Merkelová, spolu s předsedou CSU Horstem Seehoferem, šéfem SPD Martinem Schulzem a šéfy poslaneckých frakcí těchto stran Volker Kauderem, Alexandrem Dobrindtem a Andreau Nahlesovou. Cílem tohoto setkání má být dohoda o následném průběhu jednání v příštích zřejmě týdnech, ne-li měsících.

Očekávají se že půjde o tvrdé vyjednávání s cílem vytvoření stabilní vlády, prohlásil generální tajemník CSU Andreas Scheuer. Předsednictva křesťanských stran se již během neděle a pondělí budou připravovat na středeční jednání. Sociální demokraté pokud by šlo o vytvoření GroKo upozornili, že přes dosavadní odpor unionistických křesťanských stran neustoupí od zavedení všeobecného zdravotního pojištění pro všechny občany. To podporuje i její konzervativní Seeheimerské křídlo jehož šéf Joahannes Kahrs prohlásil, že zdravotní služba musí být pro všechny stejná.

Sjezd SPD potvrdil Martina Schulze ve funkci předsedy strany. Stalo se tak deset týdnů po porážce ve volbách když obdržela historicky nejnižší voličskou podporu. Když převzal v březnu stranu obdržel od delegátů sjezdu stoprocentní podporu, nyní o téměř dvacet procent ménší. Jak zdůraznil po volbě, v této době prožil těžkou dobu a že si nyní přeje aby došlo k obratu. Požádal přitom o odpuštění za těžkou volební porážku kterou utrpěla strana. Ta podle jeho názoru se musí od základu reformovat a stát se stranou odvahy.

Ve svém projevu se vyslovil pro posílení Evropy a chce, aby Evropská unie do roku 2025 se proměnila ve Spojené státy evropské, která bude mít společnou ústavní smlouvu. Kdo nebude chtít vstoupit do tohoto společenství, měl by Evropskou unii opustit. První ohlasy na tento návrh jsou však rozporuplné a povedou zřejmě ke kontroverzní diskusi.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…