Robert Břešťan: Novým generálním ředitelem Českého rozhlasu se stal René Zavoral. Podívejte se, co chystá

21. 1. 2016 17:38

Rada Českého rozhlasu zvolila nového ředitele významného média – veřejnoprávního Českého rozhlasu. Stal se jím dlouholetý náměstek bývalého generálního ředitele Petera Duhana a doposud programový ředitel rozhlasu René Zavoral. Získal sedm hlasů.

Robert Břešťan: Novým generálním ředitelem Českého rozhlasu se stal René Zavoral. Podívejte se, co chystá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Českého rozhlasu

Rozhodlo o tom druhé kolo hlasování, do nějž šel René Zavoral s pěti hlasy jako favorit. Druhým postupujícím byl mediální manažer Tomáš Skřivánek, který v prvním kole získal jen dva hlasy radních. Po jednom hlasu v prvním kole dostali manažer Michael Kralert a děkan Fakulty sociálních věd UK Jakub Končelík, žádný hlas nedostal novinář a právník Tomáš Němeček.

Druhé kolo volby se konalo po půlhodinové přestávce. Po ní radní opět hlasovali a výsledek byl jasný. René Zavoral získal sedm hlasů, Tomáš Skřivánek dva.

Funkční období generálního ředitele rozhlasu je pětileté. „Umím uznat chybu a umím ji napravit. Ne vše se v Českém rozhlase povedlo,“ přiznal při veřejném slyšení Zavoral. „Vím, jaké konkrétní kroky k nápravě udělat a také jak je udělat,“ dodal Zavoral. Český rozhlas je podle něj ovšem nyní ve velmi dobré kondici a je v jeho očích nenahraditelným médiem – má vzdělávat, bavit a spojovat, má být “pilířem demokracie a dobrého žití v ČR”.

Zavoral v Českém rozhlase působí od roku 2001. Přes posty tiskového mluvčího, šéfa odboru komunikace, marketingu a PR se stal šéfem strategického rozvoje ČRo a náměstkem pro program. V letech 2005-2006 krátce působil v Komerční bance. V minulosti byl členem ODS. V aktuální volbě generálního ředitele byl považován za kandidáta s – veřejně nevyřčenou – podporou hnutí ANO. 

Ve svém projektu Zavoral mimo jiné píše:

  • Zmiňuje „nepřehledný informační a mediální chaos“ spolu s rozkolísaností tradičních hodnot v celé společnosti. Rozhlas má v tomto světě působit jako kvalitní, relevantní, důvěryhodná a normotvorná národní instituce.
  • Vytvořil by rozhlasového ombudsmana, který by se věnoval stížnostem a postřehům posluchačů.
  • Snížil byl počet vedoucích pracovníků, srozumitelně nastavil řídící pravomoci a odpovědnost, vytvořil ekonomickou redakce, posílil zpravodajský post v Bruselu a otevřel pozici stálého zpravodaje v Číně.
  • Na stávající profilaci stanic by Zavoral v podstatě nic neměnil.
  • „Model, v němž Centrum zpravodajství (CZP) dodává všem stanicím zpravodajství a aktuální publicistiku, se po třech letech fungování ukazuje zbytečně robustní z důvodu zdvojené editorské struktury,” přiznává Zavoral.
  • Plánuje spojení obou zpravodajsko-publicistických stanic a CZP do jednoho celku. Slibuje si od toho „urychlení plánovacích procesů, vzájemnou koordinaci a posílení zpravodajského a redaktorského týmu.“
  • Zavoral by změnil organizační strukturu – sedm ředitelů by bylo přímo podřízených generálnímu řediteli. Výsledkem by měly být úspory i posílení role šéfredaktorů stanic.
  • Internetové zpravodajství ČRo by podle něj mělo existovat jako „stanice“, nezávisle na vysílání.

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="Český rozhlas" count="5" /}

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus: Jaroslav Kubera nám bude v české politice chybět

9:13 Václav Klaus: Jaroslav Kubera nám bude v české politice chybět

Václav Klaus za Jaroslavem Kuberou