Rostislav Kotrč: Chrání GIBS skutečně před zločinnými policisty?

20.09.2013 10:17

Před více jak rokem vznikla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), aby bojovala s porušováním zákona a zločinem uvnitř policie, vězeňské služby a dalších osob bezpečnostních sborů. Je tomu ale skutečně tak, chrání tato instituce občany před policisty porušujícími zákon, nebo je to instituce v rukou mocných, která odstraňuje nepohodlné policisty?

Rostislav Kotrč: Chrání GIBS skutečně před zločinnými policisty?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz
reklama

Když mi ještě nedávno několik mých přátel shodně řeklo, že GIBS pracuje na objednávku a vyrábí kauzy, nevěnoval jsem tomu pozornost a ani vnitřně tomu nechtěl věřit. Nepředpokládal jsem, že by v naší zemi bylo něco takového možné. To však jen do doby, než jsem se s prací GIBS setkal osobně. Původně, jako oznamovatel, neboť jsem jako policista sloužící na novém útvaru zjistil, že někteří kolegové a vedoucí svým jednáním porušují zákon. A vzhledem k tomu, že jsem na takovémto jednání nechtěl mít podíl a zároveň respektuji Etický kodex policie, kde je jasně uvedeno v bodu 4. písm. c) „netolerovat ani nekrýt podezření z trestné činnosti jiných příslušníků Policie České republiky a trestnou činnost neprodleně oznámit; stejně tak netolerovat ani jiné jejich protiprávní jednání či jednání, které je v rozporu s Etickým kodexem Policie České republiky.“

Zjištěnou trestnou činnost jsem tedy oznámil, avšak tato zůstala bez povšimnutí a nebyla řešena. Asi jsem nebyl ta správná osoba. Naopak, když bylo podezření ve své podstatě identické oznámeno z Vrchního státního zastupitelství v Praze, ještě ten den byly zahájeny úkony trestního řízení a strhla se hotová lavina. Bohužel z celého řízení je patrné, je již předem bylo jasně určeno, jak má vyšetřování probíhat a kdo má být obviněn, což se také stalo. Ačkoliv byly doloženy jasné listinné důkazy i svědectví, čin který měl být spáchán, spáchán být nemohl, přesto vyšetřovatelka šla přesně ve vytýčených kolejích, aniž by vzala v úvahu jediný reálný důkaz. Také je s podivem, že ti,kteří prověřují policisty, zdali dodržují zákony a zejména trestní řád, sami tento řád neznají. Neboť v rámci úkonů trestního řízení se dopustili příslušníci GIBS tolika pochybení, kterých by se nedopustil, ani začínající policista na kriminálce. Také chování příslušníků GIBS je jakoby z jiné doby, doby kožených kabátů a doby strachu a hrozeb. K zamyšlení je také to, že pro odpověď novináři na několik obecných otázek jsem byl nejen zadržen, ale byl podán i návrh na vazbu s kterou soudkyně neodsouhlasila, neboť nebyl shledán žádný důvod. Nicméně to, že mě nebylo po zadržení hovořit s obhájcem a bylo to umožněno až po 7 hodinách je trestuhodné. Nicméně jak příslušníkům GIBS i státnímu zástupci se to zdá zcela v pořádku. Mohl bych učinit výčet dalších takovýchto tristních pochybení, manipulaci s důkazy apod., což ale není účelem tohoto textu. Stejně tak právo nahlížení do spisového materiálu a dokonce skončených řízení, kdy jsem chtěl nahlížet dle zákona o přístupu ke svobodným informacím GIBS naprosto nic neříká.  Také pokud se dovolávám svých práv zajištěných Listinou základních práv a svobod, dostanu jen odpověď, že věc nemá zákonné opodstatnění.

Co mi, ale přijde skutečně zvláštní, že přes předložené důkazy a svědectví, že jsem nespáchal to z čeho jsem viněn a ani spáchat nemohl, neboť v době, kdy se údajný skutek stal jsem pracoval na jiné součásti policie. Když jsem, já podal GIBS několik oznámení na trestnou činnost, jasně specifikovanou, pojmenoval konkrétní osoby, skutky a zdůvodnil jak byly spáchány, GIBS to vždy předal vnitřní inspekci policie, která šetří drobné přestupky apod.

Je tedy k zamyšlení k čemu a komu GIBS opravdu prospívá a koho před kým a čím chrání. Jestliže instituce, která má občany chránit před bezprávím policistů a sama užívá prostředky, které k spravedlivému, nezávislému a zákonnému řízení mají velice daleko je třeba si položit otázku, komu tato nedávno zřízená instituce slouží a má-li takovéto konání a existence této instituce opodstatnění v právní a demokratické společnosti.

kpt. Mgr. Rostislav Kotrč

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Když Petříček řádí

21:37 Jiří Paroubek: Když Petříček řádí

Protibabišovská média, ať už se jedná o ta veřejnoprávní (v tom posledním případě Český rozhlas) neb…