Rudolf Mládek: Za dva roky bude ODS u moci?

20.01.2020 11:21

Možná to tak bude, ale asi tomu věří jen členové této strany. Důvod je velmi prostý. Ani staré a ani nové vedení zatím nedisponuje dynamikou, která by mohla oslovit voliče v širším rozsahu.

Rudolf Mládek: Za dva roky bude ODS u moci?
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek
reklama

Předsedou je zvolen opět ten starý, poněkud ukňouraný profesor a jeho nové vedení není o mnoho lepší. A to si tam ještě chlapci vzali toho odkloňovače, co podepsal zakázku bez veřejné soutěže, která skončila kriminálem pro dodavatele.

Bída a bída se valí z ODS a exot a starosta jedné pražské části je sice hezkým komickým pobavením pro českou politickou scénu, ale tím to také končí. Nic z toho voliče nepřitáhne a neosloví. Nějaká americká základna (jakkoliv vhodná) není program pro lidi, kteří shání byt a je jim taková základna lidově řečeno ukradená. Volič hledá stranu, která by se konečně začala zabývat jeho každodenními problémy, které stále jen přibývají a přibývají a jejichž řešení mají v rukou politici, nikoliv občan sám. Hloupé povídačky, jak občané neumějí vzít život do svých rukou a jak si za třicet let ještě nezvykli na svobodu jsou přesně tak urážlivé, jako ty, že občané nevědí, kdo je to migrant.

Pád a nezvolení Alexandry Udženiji není pro zasvěcené překvapením, chybou bylo, že vůbec kandidovala. Volba Stanjury na její místo je prostě jen to tahání průměru na odiv reflektorům, ale pro voliče to neznamená nic. A ta úděsně přihlouplá fráze o tom, jak druhý muž kryje předsedovi záda, kterou někteří novináři opět použili, je připomínkou slangu podvodníků, kteří se takto chovají. Velká slova o politice či světové politice se sice dobře poslouchají, ale s údělem všedního života nic neudělají a nic lidem nepřinášejí.

Předseda Fiala zamachroval, kolikže peněz nasype „jeho vláda“ do dopravní infrastruktury, kam údajně pošle o 300 miliard korun více, než jsou rozpočtové plány současné vlády. A do vzdělání přihrne 300 miliard korun více, než jsou rozpočtové plány současné vlády. A místo nízkých 63 setin procenta HDP na výzkum a inovace od současné vlády bude ODS investovat 1 procento HDP.

Jenomže tohle na zkušeného voliče už nezapůsobí. Průměrná délka výstavby dálnice, resp. příprava podle zákonů, na kterých se ODS tak neslavně podílela, trvá deset let. Tak dlouho tam ODS nebude. Náš vzdělávající systém klidně spolyká i 500 miliónů navíc a stejně lepší nebude, protože to není jen o penězích. A pokud hloupému a charakterově narušenému pedagogu dáte i dvoj či trojnásobný plat, stejně se školství nikam nepohne. To by ale Fiala vědět měl. Výzkum a inovace nám mediálně hlásí světové úspěchy, ale je to asi jako když je hlásily socialistické vlády a fotili přitom své socialistické hrdiny. Kdo tomu věří, ať tam běží. Tudy cesta nepovede a kauza americké NASA jednoznačně vypovídá proč. Stát výzkumník je až příliš často k ničemu.

Fiala na kongresu ODS mával miliardovými výdaji, ale o tom, jak by věci změnil neřekl ani slovo, protože to asi vůbec neví. To je i laikovi jasné. Projev byl z dílny národního podniku SLIBOTECHNA a to tu ODS v minulosti už předvedla. Příliv voličů má ODS jen proto, že tu nebyl, kdo by jí konkuroval a do ztracena padající TOP 09 je mrtvou stranou.

Volit tuto ODS je ztráta času, ale tím se ovšem neříká, že místní buňky ODS nemohou mít ve svých řadách skvělé členy, které širší veřejnost zatím nevidí. Za to až příliš vidíme šeď a čísly nabubřelé nereálné sliby. Sliby, které volič dostal už mnohokrát a nikdy z nich nic nezbylo. A to platí pro kdejakou partaj, nikoliv jen pro ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Přikryl: Rizika omylů v bytové politice. Fenomén regulace nájemného

19:35 Ivan Přikryl: Rizika omylů v bytové politice. Fenomén regulace nájemného

Chci začít malou úvahou. Zatímco občan, laik, si může přát snadná řešení složitých jevů, politik, ú…