STAN je jiný, jásal Rakušan. Svědek: Má pravdu. Zde štědrá smlouva. A příběh

24.01.2022 16:00 | Komentář

„Myslím, že kdo nás dlouhodobě sleduje, je mu jasné, že v hnutí STAN fungujeme trochu jinak, než jak fungují ostatní strany.“ Takto se Vít Rakušan rozepsal o fungování své strany, za jejíž největší úspěch jsem do nedávna považoval marketingově geniální zneužití pojmu starostové a navození obecného dojmu, že reprezentuje starosty našich obcí.

STAN je jiný, jásal Rakušan. Svědek: Má pravdu. Zde štědrá smlouva. A příběh
Foto: archiv redakce
Popisek: Martin Herman

Minimálně stejného marketingového úspěchu ale dosáhli, když obalamutili pirátstvo a po jejich zádech (stejně tak, jak to udělali kdysi po zádech topky) se vyšplhali do Parlamentu, a přitom ještě stačili Piráty historicky znemožnit. V tom samém Parlamentu navíc bez mrknutí oka záhy porušili koaliční smlouvu, kterou s Piráty uzavřeli, a ještě se cítili ublížení a naštvaní. K tomu se ale ještě dostanu.
 
Teď si pojďme ukázat, jak tedy fungují ti „jediní a poslední čistí a transparentní“ Mirkové Dušínové naší politické scény.
 

Příklad č. 1: Předseda Vít Rakušan lže o kyperských darech

V pořadu 168 hodin na otázku o minulosti Věslava Michalika prohlásil, že o kyperské záležitosti neměl povědomí. Ze lži ho usvědčila tisková zpráva ANO2011 z listopadu 2019, kde jsem ho jako předseda zastupitelského klubu (ANO) už tehdy vyzval, aby sporné dary z daňového ráje vrátil. Více informací o celé záležitosti najdete i zde.

Příklad č. 2: Předseda Vít Rakušan lže o kolínských právnících

V příspěvku, který vidíte níže a kde demonstruje, jak mu lidé vyhrožují kvůli jeho postojům k očkování, kdoví proč zmiňuje i žalobu, která se týká štědře placených městských právníků v Kolíně, kde starostoval. A že byl k městským právníkům Rakušan štědrý, to lze dohledat v registru smluv a nejen tam. Třeba svému kamarádovi Tomáši Kasalovi podepsal smlouvu na 943 800 Kč ročně, a dokonce nebyla ani vázána na konkrétní úkoly. Téměř 80 000 Kč bral Kasal jako paušál každý měsíc! Slovy Jiřího Paroubka: Kdo z vás to má?   
 

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26722 lidí
Těžko pak věřit tomu, že „dnes jsou to necelé 2 000 000“ za rok. Zvláště když se podíváte do registru smluv, kde naleznete, že v roce 2021 vyplatila kolínská radnice za smlouvy o právní pomoci téměř 3,5 milionu korun. Kamarád pana Rakušana si tento rok polepšil dokonce na 1 234 200 korun za rok. Smlouvy podepsané na příští rok jsou ve stejném objemu.

Příklad č. 3 Věslav Michalik mlží o svých podnikatelských aktivitách

Určitě si vzpomenete, jak se pan Michalik nechal slyšet, že na úspěšném podnikání není nic špatného a svůj majetek odhadl na cca miliardu korun. Problém nastal, když byl nominován na ministra a novináři se začali pídit po původu tohoto majetku a po vlastnických strukturách některých firem, které končily nedohledatelně na Kypru. Michalik tenkrát řekl, že vše vysvětlí. Místo toho ale oznámil, že se kandidatury na ministra vzdává, a otázky kolem kyperských firem nechal bez odpovědi.

Kdo vlastní kyperskou firmu, která jeho firmám půjčila více než 100 milionů, napřed sdělit odmítal a zapíral. V první fázi jakoukoli návaznost na kyperskou společnost popřel. V rozhovoru, který poskytl Lidovým novinám, dokonce řekl, že s Lowfieldem nikdy nepodnikal. To byla nepravdivá informace, byla to lež.

Později řekl, že vlastníkem je jeho žena, ale kdo tomu ve světle toho mlžení může dnes ještě věřit? Co je ale důležitější – K PŮVODU TĚCH 100 MILIONŮ ODMÍTÁ COKOLI ŘÍCI ON I JEHO MANŽELKA, pokud tedy nevezmeme za bernou minci to, že si je firma vydělala svojí činností. Čemuž já osobně odmítám uvěřit, zvláště ve světle podivně „uklizených“ provizí od ČSOB.

Tady budu raději citovat Lidovky.cz: „Většina těchto peněz vzápětí odešla na účet neprůhledné nizozemské společnosti Oets Holdings.“

V roce 2006 se celým případem začala zabývat protikorupční policie. Vzniklo totiž podezření, že provizní peníze skončily v cizině proto, že šly na úplatky pro politiky a úředníky.

„Jsou podezřelí, že jako jednatelé CA IB uzavřeli fiktivní komisionářskou smlouvu s nizozemskou společností OETS Holding na poradenské služby, na základě které zaúčtovali, ale do přiznání k dani z příjmů neoprávněně nezahrnuli fakturu na částku 238 milionů korun vystavenou pro ČSOB jako odběratele poradenských služeb, čímž neoprávněně snížili základ daně, a způsobili tak škodu ve výši nejméně 50 milionů korun,“ píše se v materiálu, jehož část Aktuálně.cz publikovalo.

Příklad č. 4 Ministr vnitra Rakušan podle přísloví kam vítr, tam plášť

Poté, co média odkryla podivné financování hnutí STAN prostřednictvím darů od firem, které mají vlastníky v daňových rájích, a trestně stíhaného majitele, reagoval ten, který má s Kyprem bohaté zkušenosti, Věslav Michalik, takto: „To jsme nevěděli, pokud bych měl informaci, že vlastník je stíhaný policií, ten dar nepřijmu. Naše předsednictvo o tom teď bude muset rozhodnout a seznámit se s novými skutečnostmi.“

Jak ale napsaly Seznam Zprávy: „O den později vedení STAN ústy Rakušana ale uvedlo, že dary se vracet nebudou.“

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20628 lidí
Tím se ale spustila doslova mediální smršť a svoji nespokojenost neskrývali ani skalní voliči STAN, kterým se možná začaly otevírat oči a nevěřili, koho to vlastně volili. Bylo tedy potřeba reagovat a obalit to pěkně tlustou vrstvou emocí a morálky. To pan Rakušan dovede, takže jsme se z jeho úst (poté, co jeho místopředseda Michalik nebyl schopen doložit 100 milionů v kyperské firmě) dozvěděli, že „žádné peníze nestojí za to, abychom riskovali důvěru lidí“. To nevymyslíš!

Příklad č. 5 Vít Rakušan podruhé kam vítr, tam plášť

Stejného názorového veletoče jsme se od ministra vnitra dočkali, když se vyjadřoval k další „výživné“ kauze čistého a transparentního hnutí STAN. Tu máme všichni v čerstvé paměti. Šlo o dalšího z bezvadných Mirků Dušínů, kterými se to ve STAN jen hemží, pana Farského.

Ten nějak pozapomněl sdělit voličům, že mu cca půl roku před volbami bylo potvrzeno stipendium na americkou univerzitu, kde se bude učit, jak federalizovat Evropu po vzoru USA. I když věděl, že bude téměř třičtvrtě roku mimo republiku, nechal se zvolit do Parlamentu, a co víc, po volbách se nechal zvolit i jako předseda poslaneckého klubu. Prostě skandál.

Bouřili se proti tomu politici jak opoziční, tak koaliční, reagovala média a opět i voliči včetně těch (teď už úplně deprimovaných), kteří volili STAN. Farský se však dovolával toho, že svoji cestu konzultoval s mnoha lidmi, a dovolával se toho, že mu ji doporučil předseda vlády Petr Fiala (lež), bývalý premiér Petr Pithart (lež) nebo jeho přítel a předseda Vít Rakušan (pravda). Ministr vnitra Rakušan skutečně nejdřív svého kolegu obhajoval s tím, že jeho cesta pomůže celé republice, že je slučitelná s vykonáváním poslaneckého mandátu atd. Jenže opět podcenil sílu médií, opozice, ale i koalice a občanů této republiky a musel opět svůj názor otočit podle toho, kam zrovna vály politické a mediální větry. Pro Aktuálně.cz přiznal mimo jiné toto: „... Neodhadl jsem sílu reakce veřejnosti a to, jakým způsobem bude toto téma rezonovat.“ Jinými slovy, ve STAN nejde o věcnou stránku či principy, jde o reakce veřejnosti a o to, jak bude téma rezonovat. Lze také říci, že STAN zkouší voliče a média, kam až ho pustí, co všechno mu projde. Když narazí, omluví se, otočí a jede se znova... až do té chvíle, kdy zase narazí. To víceméně potvrzuje slova předsedy tohoto uskupení, že fungují jinak než ostatní strany.

Pokud nestačí výše uvedený stručný výčet fungování STAN jako tak trochu jiné strany, jak o tom mluví jejich předseda a ministr vnitra Rakušan, určitě si vzpomenete na další transparentní věci z jejich kuchyně, namátkou mě napadá třeba schůzka Víta Rakušana s policejním prezidentem v době, kdy ještě ani nebyl ministrem vnitra, a následné prohlášení policejního prezidenta o jeho odstoupení. Na to si určitě pamatujete, stejně tak jako na jeho „utajené“ jednání s kancléřem Mynářem, pracovní karanténu, povinné očkování a další perly, které zazněly z dílny tohoto „čistého a transparentního hnutí“.

 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kulhavý: Diletanti kam se jen podíváš; paradoxně na obou stranách

15:33 Miroslav Kulhavý: Diletanti kam se jen podíváš; paradoxně na obou stranách

Válka je ten nejhnusnější způsob řešení rozporů. Ukrajinský exodus nemá jen jedno vysvětlení; dle zn…