Slávek Popelka: Něco je u nás špatně

25. 12. 2019 16:33

S detektory kovů už v naší zemi chodí desetitisíce lidí. Někteří z nich občas i něco cenného najdou. Jen mizivé procento z nich své nálezy odevzdá. A není se čemu divit. Příčin tohoto jevu je několik.

Slávek Popelka: Něco je u nás špatně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr Holešovské výzvy Slávek Popelka
reklama

Tento stát prodal za německé dluhopisy kromě desítek tun zlatých cihel i množství historických mincí. Vše hluboko pod skutečnou cenou. Tomu, že za tento podivný prodej lidé, kteří o něm rozhodovali, nedostali slušně zaplaceno, věří v této zemi jen málokdo. A hledači to vědí také a nechce se jim dotovat prodejné a zištné státní úředníky či bankéře.

Hlavní příčinou zatajování nálezů však je směšně nízká odměna, která podle našich zákonů, platných ještě z doby komunismu, hledačům náleží. Jsou to čtyři procenta ceny kovu. V Anglii i mnoha dalších zemích západní Evropy má nálezce nárok na polovinu tržní ceny. Druhou polovinu obdrží majitel pozemku. Odměna je jim vyplacena neprodleně. U nás na ni nálezci někdy čekají i několik let a ve většině případů dostanou jen nepatrný zlomek skutečné ceny. A tak poklady nenávratně mizí v zahraničí nebo v soukromých sbírkách zbohatlíků.

Třetí příčinou je neutěšená finanční situace mnohých našich lidí. Ve státě, kde životní náklady jsou větší než plat běžného pracujícího člověka a kde statisíce lidí má exekuce nebo je v dluhových pastích, je mnohdy prodej nalezených cenností jedinou možností, jak se dostat z neřešitelné situace.

Něco je u nás špatně. A ti, kteří by to měli řešit, nic neřeší a ještě si rozdávají statisícové odměny. Nedochází jim, že trpělivost našich lidí není nekonečná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahomír Jurajda: Přezíravost a necitlivý přístup k seniorům

21:37 Drahomír Jurajda: Přezíravost a necitlivý přístup k seniorům

Rozumným řešením by bylo, kdyby se senioři dle věkových skupin přihlašovali například podle pravidla…