Spolek Šalamoun: Proč transparentní účet pro Romana Ševčíka?

20.03.2019 14:57

V roce 1990, necelý rok poté, co jsme se zbavili totality a vlády zločinecké strany, odsoudil Romana Ševčíka senát Krajského soudu v Brně k trestu odnětí svobody na dobu 21 let.

Spolek Šalamoun: Proč transparentní účet pro Romana Ševčíka?
Foto: Hans Štembera
Popisek: John Bok, šéf spolku Šalamoun

Roman Ševčík podal proti rozsudku Krajského soudu v Brně odvolání. Po nátlaku, že mu může být navržen trest smrti, vzal své odvolání zpět a rozsudek nalézacího soudu se stal pravomocným. Rozsudek KS v Brně tak nebyl nikdy přezkoumán.

Soudy se dopustily justičního zločinu. Někteří pachatelé tohoto zločinu i nadále vykonávají své funkce, povětšinou na vyšších postech. Poslali na 21 let těžkého žaláře devatenáctiletého kluka, prostého, nenásilného a naivního. Vyšetřovatelé ho bili, aby se přiznal k vraždám, které nespáchal, a on se nakonec přiznal, ač v době, kdy ke zločinu došlo, tedy 4. 2. 1989 v jednu hodinu ráno, byl v obci Křtiny, 22 km od místa činu. To mu potvrdili tři nezávislí svědci.

Dva přeživší poškození, kteří byli vystaveni útoku vraždícího maniaka, a jedna nezletilá svědkyně, nikdy neoznačili Romana Ševčíka jako pachatele, ba právě naopak jej vyloučili. Bezbranný a nevinný venkovský chlapec bez jakýchkoliv životních zkušeností strávil většinu trestu mezi těžkými zločinci. Byl ve vězení opakovaně sexuálně zneužit a byl to jeho, bohužel, první sexuální zážitek.
Po mnohaletém úsilí se nakonec podařilo dosáhnout jeho podmíněného propuštění z výkonu trestu, nicméně soud rozhodl, že bude nadále umístěn do psychiatrické léčebny. Spolek Šalamoun s přáteli a sympatizanty pana Romana Ševčíka se snažili i nadále, aby byl plně propuštěn na svobodu. Bohužel, až docela nedávno se stal pan Roman Ševčík po třiceti letech svobodný, zjevně první odsouzený po 30 letech výkonu trestu v České republice.

Bez rodičů, kteří zemřeli a on se s nimi nemohl rozloučit, bez babičky z matčiny strany, která se o něj de facto odmalička starala a nemohl se s ní rozloučit, bez finančních prostředků (za 30 let má Roman Ševčík našetřeno cca 5.000 Kč), s malým invalidním důchodem, se zdravotními potížemi a bez střechy nad hlavou.
Jestliže doba nesvobody byla totalitní, jak nazvat zřízení, které nevinného člověka pošle za něco, co nespáchal, na mnoho let do vězení, pak ho drží dalších deset let v psychiatrické léčebně, tedy připraví ho o třicet let života, a nakonec mu není schopno poskytnout to nezbytné. Střechu nad hlavou.

Proto jsme se my, členové spolku Šalamoun, historicky zcela poprvé rozhodli založit transparentní účet ve prospěch pana Romana Ševčíka, aby, dokud se nenajde trvalejší řešení jeho životní situace, mohl důstojně žít a nestal se jako další z nekonečné řady bývalých vězňů bezdomovcem.

Spolek Šalamoun velmi intenzivně, ve světle všech nových skutečností, připravuje postup ve smyslu ust. § 278 trestního řádu, tedy tzv. obnovu řízení po 30 letech, jejímž cílem má být skutečnost prokázat, že Roman Ševčík skutek, za který byl odsouzen, nespáchal, ba ani spáchat nemohl.

Děkujeme

Za Spolek Šalamoun

John Bok
předseda spolku

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…