Stanislav Zapletal: Smrti našeho státu jsou dvě: parlamentní opozice a politikářská moc soudní

13.02.2021 12:41

Jednání sněmovny ukázalo, jak by se asi naše opozice chovala, když by se dostala k vládě. Neschopnost a krutost kráčejí dějinami ruku v ruce dosti obvykle. Podle mě už ústavní krize začala.

Stanislav Zapletal: Smrti našeho státu jsou dvě: parlamentní opozice a politikářská moc soudní
Foto: Facebookový profil TOP 09
Popisek: Předsedové opozičních politických stran TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a lidovců

Moci výkonné, tedy vládě je bráněno, aby efektivně konala. Opozice se chová jako hlupák, který není schopný racionálního uvažování, je schopna jen bořit, ale není schopna stavět.

Anketa

Který z lídrů sněmovních stran ve vás vzbuzuje největší důvěru?

39%
0%
1%
45%
3%
hlasovalo: 28460 lidí

Závěr jednání sněmovny byl opravdu tristní: vlastně bez východiska, když oponenty opozice se okamžitě stali i hejtmani
z opozičních stran. Nu a oleje do této hořící hlouposti vydatně přilil politikářský Ústavní soud, když se změnou volebního zákona přišel v nejnevýhodnější době.

Aby absurdnost situace vynikla dovolím si uvést následující příklad. Za půltíkem sněmovny si zařádil i příslušník partaje, která zatím vládu podporovala. Ten "příslušník" policie, který byl vychovaný pro obranu bývalého totalitního režimu, tedy i v tom, jak zacházet s pendrekem. Tento bývalý "příslušník" se má už třicet let tak jak by se v totalitním težimu nikdy neměl. Jaký že má jako poslanec plat? Dvěstětisíc měsíčně? Milion za pět měsíců? A ten spolu se svými soudruhy se stal při hlasování v tomto volebním období jazýčkem na vahách při nejdůležitějších hlasováních sněmovny.
V kapitalimu se občané mají skvěle. Musí být ovšem poslanci. Nejde o Absurdistán?

Naše tři státní moci mají být rovnocenné, ovšem díky narychlo spíchnuté a neupravované Ústavě tomu tak ve skutečnosti není. Jelikož se opozice a moc soudní spíše nudí, baví se tím, že se neustále vrhá na dobře fungující moc výkonnou. A dělá si z ní fackovacího panáka.

Právě neslavní členové opozice dávají často za příklad Německo. Ale jaksi si nevšimli, že v Německu vlastně vyhlásili nouzový stav až do jeho odvolání, k němuž dojde především podle návrhu moci výkonné, tedy vlády. U nás si opozice udělala z hlasování o nouzovém stavu prostředek na měsíční tyátr, v němž zesměšňovala a ponižovala vládu, která jejím poslancům zabezpečovala platy a všechno ostatní. Nu ale opozice to tentokrát dotáhla tam, že jí její tyátr nevyšel. Když se ve sněmovně vyžvanila a vládu pourážela byla připravena opět nouzový stav na krátkou dobu prodloužit. Jenže jí to nevyšlo. Jak bylo příhodně řečeno, vidle do jejího snažení zarazila partaj, jejíž počínání připomíná slepého koně: když zatáhne, stojí to za to. Jenže vždy špatným směrem. A tak nouzový stav nemáme, podle mě máme místo něj ústavní krizi, protože vláda je pokud jde o její rozhodování v době pandemie ve svěrací kazajce. A jako by šlo o domluvenou věc: ve vhodné době přispěchal politizující Ústavní soud, který sněmovnu, která je již nyní neschopna se domluvit na čemkoli - zatížil povinností rozbourat a přebudovat- v době pandemie (!)-  velice důležitý zákon - zákon volební.

Kdo by v takové situaci neviděl situaci jako ústavní krizi je podle mě naivní.

Úroveň členů opozice je ubohá. Ale jedno pozitivum její včerejší řádění ve sněmovně mělo: ukázala nám, jak by se chovala, kdyby se dostala k vládě. Naprostý debakl!

Vážení spoluobčané! Včerejšek bychom si měli zachovat v paměti až - snad - půjdeme k volbám. Ono totiž ani s těmi volbami to není jasné. Zda se upravený volební zákon podaří projednat je ve hvězdách. Nu a to je další příznak ústavní krize!

Je čas na heslo doposud spíše vysmívané, spojené s totalitou: Lidé, bděte!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč bylo lhaní o Afghánistánu tak snadné?

12:52 Petr Hampl: Proč bylo lhaní o Afghánistánu tak snadné?

Minimálně od roku 2005 dostávali vrcholní američtí politici naprosto zkreslené údaje o dění v Afghán…