Štěpán Křeček: Dluh vládních institucí klesl na 1739 miliard

11.01.2018 11:29

„Veřejné rozpočty hospodaří s přebytkem 35,7 mld. Kč. K tomuto vývoji pomáhá dobrá hospodářská situace, která zvyšuje nejen příjmy státu, ale i obcím a krajům,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Dluh vládních institucí klesl na 1739 miliard
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„Celková míra zadlužení veřejných rozpočtů klesla na 35 % HDP. Vracíme se k úrovni zadlužení před propuknutím hospodářské krize,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Nejdůležitější částí veřejných rozpočtů je státní rozpočet, který v roce 2017 skončil ve schodku 6,2 mld. Kč. Celkové hospodaření sektoru vládních institucí zatím neznáme, ale dnes Český statistický úřad zveřejnil bilanci za 3. čtvrtletí loňského roku. Sektor vládních institucí dosáhl přebytku 35,7 mld. Kč, což činí 2,8 % HDP. Ve 3. čtvrtletí roku 2016 bylo dosaženo přebytku 26,8 mld. Kč, což činilo 2,2 % HDP.

Celkové příjmy sektoru vládních institucí meziročně vzrostly o 6,8 %. Na růstu se nejvíce podílely příjmy ve formě sociálních příspěvků a daní z výroby a dovozu. Celkové výdaje vládních institucí meziročně vzrostly o 5,2 %. K tomuto růstu nejvíce přispěl rostoucí objem vyplácených dotací a náhrad zaměstnancům.

Celková míra zadlužení sektoru vládních institucí meziročně klesla na 35,1 % HDP. Celkový dluh tak činí 1 739,2 mld. Kč. V přepočtu na jednoho občana České republiky připadá dluh 164 700 Kč. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek:  Nezaměstnanost jen pozvolna narůstá

15:02 Petr Dufek: Nezaměstnanost jen pozvolna narůstá

Nezaměstnanost se v posledním měsíci zvýšila jen o jednu desetinu procentního bodu a dosáhla tak 3,…