Štěpán Křeček: Donald Trump srazil na kolena trhy po celém světě

07.05.2019 13:40

„Mírný optimizmus, pramenící z pozitivních zpráv ohledně vyjednávání Spojených států a Číny, se rozplynul jako pára nad hrncem. Po informacích, že Donald Trump zvýší cla a Čína zváží konec vzájemných jednání, dostaly trhy po celém světě ránu na solar plexus,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Donald Trump srazil na kolena trhy po celém světě
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zvýší cla na dovoz čínského zboží v objemu 4,61 bilionu korun z 10 na 25 procent, již má konkrétní dopady na burzách po celém světě. Čínské akciové trhy padají do propasti. Klíčový Shanghai Composite index oslabil o 5,58 procenta, významný hongkongský index Hang Seng se propadl o 2,90 procenta.

„Vyjednavači Spojených států a Číny by měli důsledně varovat své vrcholné představitele, jak katastrofické následky pro globální ekonomiku bude mít vyhrocení obchodních sporů. Nepodaří-li se uzavřít vzájemnou dohodu, hrozí, že se vztahy obou mocností budou dál vyhrocovat. Obchodní válka by pak mohla přerůst až na úroveň studené války,“ varuje Křeček.

Negativní nálada se z Asie přenáší do Evropy. Německý burzovní index DAX otevíral se ztrátou 1,96 procenta. Široký index Europe Stoxx 600, který zahrnuje 600 akciových titulů ze 17 evropských zemí, oslabil krátce po otevření trhů o 2,02 procenta. O moc lépe na tom nejsou ani Spojené státy. Klíčový index S&P 500 v předotvírací fázi naznačuje oslabení o 1,73 procenta.

Když je na trzích panika, padá hodnota drtivé většiny aktiv. Jeden z mála indexu, který roste, se zaměřuje na obchodování volatility. Takzvaný index VIX, jenž odráží aktuální nervozitu na trzích, posiluje o desítky procent. Mírný nárůst zaznamenává i zlato, do kterého se investoři uchylují, když na trzích narůstá míra nejistoty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za návrat ze zahraničí bez drahých testů a karantény

12:52 Petice za návrat ze zahraničí bez drahých testů a karantény

My, níže podepsaní občané České republiky, prostřednictvím této petice žádáme vládu, ministry, posla…