Štěpán Křeček: Historický rekord padl. Nezaměstnaných je 265 500

08.12.2017 17:21

„V listopadu dosáhl trh práce historické úrovně. Od prosince začne úroveň nezaměstnanosti růst. O práci přijdou lidé, kteří byli najati na předvánoční výpomoc. S nástupem zimy též zaniknou sezónní práce a některým lidem vyprší smlouvy na dobu určitou,“ odhaduje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Historický rekord padl. Nezaměstnaných je 265 500
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Ke konci listopadu evidoval Úřad práce 265 469 uchazečů o zaměstnání. Oproti předchozímu měsíci klesl počet nezaměstnaných o 5 704 lidí. Podíl nezaměstnaných osob dosahuje úrovně 3,5 %. Od prosince začne úroveň nezaměstnanosti růst. O práci přijdou lidé, kteří byli najati na předvánoční výpomoc. S nástupem zimy též zaniknou sezónní práce a některým lidem vyprší smlouvy na dobu určitou, které nebudou prodlouženy. Propuštění lidé se nemusí bát o své uplatnění. Ekonomika pracuje dobře a potýká se s nedostatkem zaměstnanců. Lidé, kteří přijdou o práci, si bez větších problémů najdou nové uplatnění.

„Tím, že nejsou obsazena volná pracovní místa, se snižuje celkový produkt, který by ekonomika byla schopna vytvořit. Nevyužití potenciálu ekonomiky je přitom velkou ztrátou, kterou již dnes lze vyčíslit v desítkách miliard korun,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Nedostatek zaměstnanců se projevuje tím, že nejsou obsazovány volné pracovní pozice. Těch na konci listopadu bylo 213 790. Tím, že nejsou obsazena volná pracovní místa, se snižuje celkový produkt, který by ekonomika byla schopna vytvořit. Nevyužití potenciálu ekonomiky je přitom velkou ztrátou, kterou již dnes lze vyčíslit v desítkách miliard korun.

Zaměstnanci mají na trhu práce silné postavení. Toho je v závěru roku využíváno k vyjednávání o růstu mezd, které v mnohých provozech porostou dvojciferným tempem. Zhruba polovina zaměstnanců může počítat s mimořádnou odměnou na konci roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Ceny drtí Německo, nyní došlo i na pivo

7:35 Richard Seemann: Ceny drtí Německo, nyní došlo i na pivo

Přední německé pivovarnické skupiny zvýší ceny jako ostatní produkty, protože důvody jsou do značné …