Štěpán Křeček: Obchodní války ani brexit české podnikatele neděsí. Důvěra v ekonomiku roste

24.10.2018 13:17 | Zprávy

„Přestože je české hospodářství úzce provázáno s německým, podnikatelská důvěra se v obou zemích vyvíjí rozdílně. Němečtí podnikatelé se obávají obchodních válek, tvrdého brexitu a snížení poptávky po nákupu automobilů. Oproti tomu čeští podnikatelé jsou optimističtí a navyšují důvěru v tuzemskou ekonomiku,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Obchodní války ani brexit české podnikatele neděsí. Důvěra v ekonomiku roste
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Podle říjnového konjunkturálního průzkumu se zvýšila celková důvěra v českou ekonomiku. Souhrnný indikátor důvěry vzrostl o 0,2 bodu na hodnotu 99,8. V odvětví průmyslu se indikátor důvěry meziměsíčně zvýšil o 0,7 bodu na hodnotu 95,9. Třetinu průmyslníků trápí nedostatek zaměstnanců na trhu práce. Přibližně čtvrtina průmyslníků si přitom stěžuje na nedostatečnou poptávkou.

Dobrá nálada panuje ve stavebnictví, kde indikátor důvěry vzrostl o 1,0 bodu na hodnotu 101,2. Podnikatelé ve stavebnictví si stejně jako průmyslníci stěžují na nedostatek zaměstnanců. Hodnocení poptávky po stavebních pracích je příznivé a mírně roste. Oproti tomu v odvětví obchodu a odvětví služeb se důvěra podnikatelů mírně snižuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jana Putzlacher: Vznikne arabské NATO?

11:24 Jana Putzlacher: Vznikne arabské NATO?

Arabské státy opět zvažují vytvoření vlastního ekvivalentu NATO. Důvodem byly izraelské útoky na Kat…