Štěpán Křeček: Platební bilance potvrzuje zpomalení růstu zahraničního obchodu

13.04.2018 12:03

„Nové údaje z platební bilance potvrzují, že tempo růstu zahraničního obchodu klesá. Vlivem silné koruny dochází ke zhoršování bilance běžného účtu. Již dříve jsme podobný trend mohli pozorovat u průmyslové produkce. Stále více ukazatelů nám tak říká, že tempo růstu naší ekonomiky začne zpomalovat,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Platební bilance potvrzuje zpomalení růstu zahraničního obchodu
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Dnes Česká národní banka zveřejnila nové údaje o platební bilanci. Z prvních dvou měsíců letošního roku je patrné, že oproti loňskému roku klesl přebytek běžného účtu ze 64,0 miliard korun na 59,9 miliard korun. Tato situace je způsobena posilující korunou, která navyšuje množství dováženého zboží. Celková hodnota vývozu sice narůstá, ale oproti dovozu roste podstatně nižším tempem. Údaje z platební bilance tak potvrzují již dříve publikovaná data Českého statistického úřadu o zhoršujícím se vývoji zahraničního obchodu a průmyslové výroby.

„I v roce 2018 dochází k odlivu kapitálu z České republiky do zahraničí. Situace je nejhorší u přímých investic, které za leden a únor dosáhly záporné hodnoty -60,6 miliard korun. Chybějící kapitál zpomaluje růst tuzemské ekonomiky a v konečném důsledku vede k nízké úrovni mezd v porovnání se západní Evropou,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

V roce 2018 přetrvává negativní trend odtékání kapitálu z tuzemské ekonomiky do zahraničí. Po prvních dvou měsících dosahují přímé investice záporné hodnoty -60,6 miliard korun. Ve stejném období minulého roku to přitom bylo -32,7 miliard korun. Stále se nedaří navyšovat opětovné investice zisků do české ekonomiky. Od začátku roku nám jen kvůli tomuto problému odteklo -16,5 miliard korun. Chybějící kapitál zpomaluje růst české ekonomiky a v konečném důsledku vede k nízké úrovni mezd v porovnání se západní Evropou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sdružení ambulantních specialistů: Soukromé subjekty udělaly z plošného testování byznys

16:25 Sdružení ambulantních specialistů: Soukromé subjekty udělaly z plošného testování byznys

PCR testy ze slin ani monitoring protilátek by neměly být hrazeny jen z všeobecného zdravotního poji…