Přední američtí literáti se veřejně vyslovili proti rozhodnutí Amerického centra PEN klubu poctít francouzský magazín Charlie Hebdo výroční Cenou za odvahu při prosazování svobody projevu. Podle nich není na posměchu vůči utlačované menšině nic odvážného.
Spisovatelé Michael Ondaatje, Peter Carey, Francine Proseová, Teju Cole, Rachel Kushnerová a Taiye Selasiová se z účastni na slavnostním galavečeru, který se má konat 5. května v newyorském Muzeu přírodní historie, odhlásili jako první. Portál The Intercept k tomu zveřejnil korespondenci mezi výkonnou ředitelkou amerického PEN klubu Suzanne Nosselovou a spisovatelkou Deborah Eisenbergovou, která zpochybnila rozhodnutí PEN klubu ocenit Charlie Hebdo bez ohledu na jeho „nechutné a bezsmyslné“ útoky proti muslimům.
Po oficiálním oznámení kandidátů na letošní ceny Eisenbergová konstatovala: „Charlie Hebdo je bezpochyby odvážný v tom, že bez ohledu na tlaky pokračuje v zesměšňování islámu a jeho stoupenců, přičemž používá nápadně a bezohledně nebezpečnou fikci. Zesměšňování islámu a muslimů samo o sobě nemůže být považováno za projev odvahy, protože v současnosti je zesměšňování islámu a muslimů na Západě stále více považováno za přijatelné. Ať už to redakce Charlie Hebdo a její přátelé vidí jakkoli, mnozí lidé se tak nyní pohodlně uvelebují v pozici, k níž by se dříve styděli přihlásit. Toto není hlas disentu, je to hlas lúzy.“
Deborah Eisenbergová zpochybnila i údajnou snahu Charlie Hebda držet se „rovnosti v urážení“ vůči všem organizovaným náboženstvím, přičemž připomněla řadu případů, kdy redakce zakazovala a potlačovala antisemitské vtipy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.