Nejprve zveřejněné záznamy odhalily pozadí „demokratizace“ Libye, z níž se vyklubala soukromá válka paní Hillary, a poté se ukázalo, že nadace rodiny Clintonových získávala desítky milionů dolarů od klientů banky HSBC, takto spíš pračky peněz. Nově americký Wall Street Journal informuje, že v letech 2009 až 2013, tedy v době, kdy Hillary Clintonová zastávala post americké ministryně zahraničí, dostala nadace Globální iniciativa Clintonových 8,6 milionu dolarů od Viktora Pinčuka, ukrajinského oligarchy, bývalého poslance a zetě někdejšího ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy. Ten aktuálně z pověření Kyjeva zastupuje Ukrajinu v rámci třístranné kontaktní skupiny, která má formálně dojít k řešení krize mírovými prostředky.
Viktora Pinčuka při jednáních ve Washingtonu zastupoval lobbyista Doug Schoen, podle něhož se ukrajinský oligarcha, který zbohatl na produkci plynového potrubí, s Clintonovými několikrát osobně setkal. Smyslem prý bylo pobídnout Spojené státy k tlaku na tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby propustil z vězení Julii Tymošenkovou. „Neusilovali jsme o to, abychom získali jakýkoli vliv nebo konexe nebo cokoli podobného spjatého s nadací,“ ujišťuje dnes Doug Schoen. Při některých setkáních byli přítomní poradci Clintonových, včetně Melanne Verveerové, Američanky ukrajinského původu, která zastává vlivné pozice v Radě pro zahraniční vztahy (CFR) nebo Trilaterální komisi.
Pinčuk, respektive jeho kyjevská Nadace Viktora Pinčuka, se v roce 2008 navíc zavázal, že Clintonovým fondům věnuje 29 milionů dolarů na program, v jehož rámci se „budoucí ukrajinští lídři a profesionálové“ měli cvičit pro „modernizaci Ukrajiny“. Několik absolventů dnes zasedá v kyjevském parlamentu, ačkoli Pinčuk – prý kvůli finanční krizi – údajně Clintonovým namísto skoro třiceti milionů vyplatil jen 1,8 milionu. Podle Pinčukovy nadace měly peníze pomoci proměnit Ukrajinu v „úspěšný, svobodný, moderní stát vycházející z evropských hodnot“. Pokud tím prý pan Pinčuk lobboval u amerického ministerstva zahraničí v otázce Ukrajiny, „nemůže to být považováno za nic špatného“, soudí jeho nadace.
Bill Clinton podle WSJ slíbil Baracku Obamovi, že po dobu působení Hillary Clintonové na ministerstvu zahraničí se všechny jejich nadace oficiálně zřeknou finančních příspěvků od cizích vlád, ale to „nadaci nebránilo přijímat miliony dolarů od cizinců spjatých se svými domácími vládami.“ Z přehledu WSJ pak vyplývá, že nejvíce peněz, asi 10 milionů dolarů, Clintonovi dostali právě od ukrajinských oligarchů. (Až za Ukrajinci skončili například Saúdové, přičemž podle účetních zpráv nadace v roce 2009, kdy Hillary Clinotnová nastoupila na post ministryně zahraničí USA, od velkých firem a zahraničních sponzorů získala mezi 34 a 68 miliony dolarů. Byl mezi nimi například i zástupce bahrajnské firmy Alcoa, která loni v USA přiznala vinu po obvinění z korupce. Někteří dárci pak poskytli celkem 60 milionů přímo na projekty, které nadace řídila.).
Kolomojský v útoku

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.