Tereza Spencerová: Pár poznámek k útoku na jemenský přístav Hodejdá

14.06.2018 13:29 | Zprávy

Zatímco se svět snaží vstřebat „mírovost“ summitu Donalda Trumpa s Kim Čong-unem, další fáze genocidy v Jemenu zrovna začíná.

Tereza Spencerová: Pár poznámek k útoku na jemenský přístav Hodejdá
Foto: Archiv
Popisek: Jemen

V důsledku ilegální agrese Saúdské Arábie a jejích spojenců je osm milionů Jemenců na pokraji hladomoru, přičemž 18 z 26 milionů obyvatel země žije v oblastech kontrolovaných húthijskými rebely a jejich spojenci. Vesměs jsou obklíčení silami Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a jejich žoldáků. Jemenské pobřeží je terčem blokády saúdského a amerického námořnictva, přičemž jediná trasa, po níž do Jemenu až dosud proudilo celkem až 70 procent humanitární pomoci OSN, západojemenský přístav Hodejdá, se nyní stává dalším terčem agresorů.

Chudičký Jemen i před saúdskou agresí dovážel až 90 procent základních potravin, ale tři roky válčení zničily i ty zbývající produkční kapacity a infrastrukturu. Na obzoru je skutečná humanitární katastrofa.

Spojené arabské emiráty se svými místními žoldáky a islamistickými gangy míří k Hodejdá od jihu, přičemž boje s lokálními rebelskými oddíly si jen v posledních dnech už vyžádaly přes 600 obětí, což jsou čísla, mimochodem, vysoce převyšující i ty nejtěžší srážky například ve válce v Sýrii.

OSN se pokoušela mezi bojujícími stranami vyjednávat, ale neuspěla, a tak v pondělí nařídila svému personálu v Hodejdá evakuaci. Mezinárodní výbor Červeného kříže se z přístavu stáhl už o víkendu.

Poslední naděje se obecně vkládaly do Spojených států, které by mohly svým saúdským a emirátským spojencům útok na Hodejdá rozmluvit, ale nestalo se tak. A není zcela zřejmé, zda se tím projevuje nezájem USA o „jakýsi zapadlý Jemen“, zda je to jen další důkaz, že USA ve skutečnosti už na své vlastní spojence v Perském zálivu nemají žádný velký vliv, vyloučit ale nelze ani možnost, že je Washington už tak zaplavený miliardami z Perského zálivu, že z pozice koupeného slouhy nemůže prosadit ani vlastní názor, ale v neposlední řadě lze předpokládat i to, že se Washingtonu genocida Jemenu hodí. V každém případě platí, že namísto, aby USA útoku na Hodejdá zabránily, znovu mění pozici a po několika „nadějných“ proklamacích z minulého týdne se nyní budou útoku aktivně účastnit, a to mimo jiné zvýšenou zpravodajskou součinností, včetně vytváření seznamu cílů pro saúdské bombardování. Prý se tak ve finále citelně sníží počet civilních obětí v přístavu, který má 600 tisíc původních obyvatel a hostí i stovky tisíc uprchlíků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Jemen , Spencerová

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…