Tereza Spencerová: Pravda o 11. září je zase o něco jasnější, ale pšššt!

20.07.2016 21:34

Odtajnění posledních 28 stran kongresové zprávy o vyšetřování útoků z 11. září nejenže dokládá saúdský podíl, ale vyvolává otázky i o spoluvině tehdejší Bushovy administrativy (a neochotě administrativy Obamovy vyvozovat důsledky).

Tereza Spencerová: Pravda o 11. září je zase o něco jasnější, ale pšššt!
Foto: YouTube.com
Popisek: Útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001

Pokus o vojenský převrat v Turecku do značné míry překryl pozoruhodnou událost – odtajnění 28 chybějících stran z kongresové vyšetřovací zprávy, které měly spojovat Saúdskou Arábii s událostmi z 11. září 2001. O tomto kroku se v americkém establishmentu vedly spory už několik měsíců. Šéf CIA ještě v půli června zkoušel ujišťovat, že saúdskou královskou rodinu s terorismem a Al Kajdou na americkém území nic nespojuje. Bílý dům nakonec tlaku na zveřejnění podlehl, ale spustil současně mediální kampaň, podle níž by nikdo zprávu ani neměl číst, neb je to zbytečné, protože vlastně nic neobsahuje. Některá česká média zašla ještě dále a konstatovala, že odtajněné stránky saúdskou účast na 11. září dokonce rovnou vyvracejí.

Co se ale svět nyní – o 13 let a 28 (beztak zcenzurovaných) stránek později – ve skutečnosti dozvídá? Vlastně nic zásadně nového – jen se potvrdilo, že vláda Saúdské Arábie byla spjata s teroristickými útoky z 11. září.

Zpráva nabízí důkazy o vazbách mezi saúdskými vládními činiteli, agenty tajné služby a některými z únosců, jimž poskytovali na americkém území finance nebo ubytování. Podrobně například popisuje finanční převody z bankovního účtu tehdejšího saúdského velvyslance ve Washingtonu a blízkého přítele Bushovy rodiny prince Bandara bin Sultána, stejně jako telefonáty mezi Bandarem a operativcem Al Kajdy Abú Zubajdou, toho času vězněným na Guantánamu. Byl to týž princ Bandar, který v roce 2013, tehdy už z titulu šéfa saúdské tajné služby, hrozil Rusku teroristickými útoky na olympiádě v Soči, pokud nepřestane podporovat režim v Sýrii, nebo financoval převoz zbraní pro Daeš do Sýrie přes Turecko.

Zpráva nyní hovoří například o jistém Umaru Bajúmímu, který byl formálně zaměstnán u firmy pracující pro saúdské ministerstvo obrany. Když dva z budoucích teroristů z 11. září přijeli do USA, Bajúmí je u sebe ubytoval, než jim sehnal vlastní byt, obstaral řidičáky a posléze i kurzy v letecké škole. Těm dvěma pomáhal i jistý Usáma Basnán, který žil v San Diegu. Podle CIA dostával významné finanční částky ze zdrojů saúdské královské rodiny, přičemž FBI dodává, že byl stoupencem nejen Usámy bin Ládina, ale i pachatele teroristického útoku proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku z roku 1993 Umara Abdala Rahmána.

Odtajněná zpráva rovněž konstatuje, že saúdští činitelé odmítli spolupracovat s americkými vyšetřovateli, což podle všeho Washington ovšem posvětil, a to ve snaze nezpřetrhat diplomatické a finanční vztahy se Saúdy. FBI se tak první rok po 11. září „saúdskou stopou“ vůbec nezabývala, protože o tom nedostala jakoukoli informaci od žádné z amerických zpravodajských agentur. „Řada agentů FBI a důstojníků CIA si při slyšení a v rozhovorech stěžovala, že (cenzurováno) na nedostatek saúdské spolupráce při vyšetřováních terorismu před útoky z 11. září a po nich,“ uvádí se v odtajněné zprávě, která cituje i memo ředitele CIA z roku 1996, podle něhož „Saúdové přestali poskytovat zákulisní informace i jakoukoli jinou pomoc k Bin Ládinovi, protože Bin Ládin má příliš mnoho informací o oficiálních saúdských obchodech s islámskými extremisty z 80. let, než aby mohl být předán do rukou USA“.

Saúdská Arábie původně Washingtonu hrozila, že se v případě zveřejnění oněch 28 stran zbaví amerických investic ve výši 750 miliard dolarů a ochromí tak americkou ekonomiku, nyní se ale tváří spokojeně: „Doufáme, že zveřejnění oněch stránek jednou a provždy očistí jakákoli otazníky nebo podezření o saúdskoarabských činech, úmyslech nebo pochybách o dlouhodobém přátelství s USA.“

Schizofrenie na nejvyšší úrovni. U Saúdů i v USA. Všichni zúčastnění Saúdové mohli po 11. září Spojené státy volně opustit. A lze si klást otázku i o spoluvině bushovského establishmentu, který bránil vyšetřování, nebo přímo o jeho vazbách na teroristy. V září by měl mít premiéru film whistleblowera z NSA, podle něhož nad 11. zářím jásalo také vedení největší americké špionážní agentury: „Teď dostaneme všechny peníze, o které si řekneme. Budeme to ždímat příštích patnáct let!“ A k tomu – ve snaze udržet „kauzu“ pohromadě – americký soud „vědomě zničil“ dokumenty klíčové pro obhajobu přežívajících obžalovaných z 11. září…

Jaká publicita a jaké hrozby vším možným by po takové zprávě ale následovaly v případě, že by v útocích z 11. září měl alespoň promilový podíl řekněme Írán? Ale zatímco Saúdská Arábie dostala od amerických soudů imunitu před civilními žalobami, které by na ni mohli podávat pozůstalí po obětech z 11. září, Íránu byla letos v březnu – nejspíš za jeho neúčast na 11. září – americkým soudem uložena povinnost vyplatit odškodnění ve výši 10,5 miliardy dolarů…

Tož tak.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Zase jsme srabi

21:37 Milan Knížák: Zase jsme srabi

To, co se děje na Pražském hradě, je mimo všechny normy. Skvadra hradních úředníků se chopila výkonn…