Tomáš Haas: Quo licet Iovi, non licet bovi?

14.10.2014 14:13 | Zprávy

Dnešní Lidovky se pohoršují nad tím, že "Rusko provádí čistku, která má zbavit Kreml odpůrců Putinova režimu. Kvůli absurdním záminkám úřady likvidují opoziční politiky i celé organizace. Teď je na řadě nejslavnější z nich - Memorial."

Tomáš Haas: Quo licet Iovi, non licet bovi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

"Řada z nich se již střetla s absurdním zákonem o neziskových organizacích, podle kterého každý subjekt, který přijímá peníze od zahraničních sponzorů, musí v Rusku vystupovat s hanlivým přízviskem „zahraniční agent“. I Memorial se jím letos v červnu stal. Přesto zůstal organizací, která má zcela výsadní postavení mezi obránci lidských práv. I proto si dlouho úřady s takovou razancí netroufly na vedení Memorialu útočit. Až nyní.", píší Lidové Noviny.

Je to tak absurdní? Ruský zákon požaduje registraci neziskových organizací, které jsou částečně, nebo úplně financovány ze zahraničí. Stejné, nebo ještě daleko přísnější zákony mají i jiné země, například americký Foreign Agents Registration Act (FARA), zákon číslo 22 U.S.C. § 611, schválený roku 1938 a novelizovaný naposledy v roce 1966, požaduje, aby agenti (fyzické osoby) a agentury,či organizace podporované ze zahraničí, deklarovaly skutečnosti o jejich vztahu k zahraničním vládám a organizacím a informovaly o svých aktivitách a jejich finančních vazbách se zahraničím.

Účelem zákona je zajistit, "aby americká vláda a veřejnost měla informace na základě kterých by mohla hodnotit jejich prohlášení a politické aktivity a finanční zdroje".

Zákon administruje FARA Registration Unit protišpionážní sekce (CES) Odboru národní bezpečnosti spadající pod Department of Justice (ministerstvo spravedlnosti).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Chce Zelenskyj vyvolat světovou válku?

15:21 Jiří Paroubek: Chce Zelenskyj vyvolat světovou válku?

Lídři upadajícího spolku zemí G7 si pozvali na svou nedávnou sešlost do Francie také ukrajinského pr…