Tvrdá data České televize jsou pouze tvrdou dezinformací veřejnosti

13.03.2018 15:34

V pondělním interaktivním zpravodajském pořadu 90´ ČT24 vystoupil generální ředitel České televize Petr Dvořák k tématu „Úlohy pro veřejnoprávní media“. Mediální analytik a bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha nabízí pro ParlamentníListy.cz úplně jiný pohled na věc.

Tvrdá data České televize jsou pouze tvrdou dezinformací veřejnosti
Foto: Archiv R. Hrehy
Popisek: Radim Hreha

Generální ředitel České televize Petr Dvořák potvrdil rčení, že ryba smrdí od hlavy, když tvrdil, že zpravodajství ČT – potažmo publicistika – je vyvážené, resp. že jeho produkce je v souladu se Zákonem o České televizi. Původní profesí analytik, veřejnosti předvedl své „osobité“ chápání poslání veřejnoprávní televize v kategorii zpravodajství a publicistiky. Nicméně, podle bodu 2 v §2 Zákona o České televizi je jedním z hlavních úkolů veřejné služby v oblasti televizního vysílání zejména poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů. Tedy ne jen a pouze propagace názorů Havlových sirotků a pohrobků.

Seznamování s ostatními názory je však veřejnoprávní televize povinná produkovat dle nařízení v Zákonu o České televizi. Ten však generální ředitel ČT neplní už od svého nástupu na Kavčí hory. Místo toho zavádí a dezinformuje veřejnost nejen zpravodajství a publicistika ČT, nýbrž i šéf České televize osobně. Česká televize pod jeho vedením, nejen neplní Zákon o ČT, nýbrž veřejnost zavádí a dezinformuje za pomoci účelově objednaných analýz.

Kontrolovaný si vybírá kontrolora, podmínkou je pružnost analýz

Management České televize si totiž dodavatele analýz vybírá zcela autonomně. Tedy kontrolovaný subjekt si vybírá svého „kontrolóra“ zcela nekontrolovaně sám, dle schopnosti sofistikované improvizace dodavatele analýz. „Pružnost“ či „konzervativnost“ analýz je základním nepsaným kritériem a podmínkou dlouhodobé spolupráce s jediným cílem. Tím je permanentní zavádění, či zmatení Rady ČT, poslanců Poslanecké sněmovny PČR a v neposlední řadě kulturních elit i části veřejnosti. O propagandistech v tzv. seriózních médiích ani nemluvě.

Tvrdá data, jak je Dvořák charakterizoval jsou jen důsledkem fiktivních kritérií, která jsou v mnoha případech na hony vzdálená realitě. Ostatně to nejlépe prokáže analýza kritérií fake analýz, kterými argumentuje ČT. Jinými slovy, žádná tvrdá data, leč tvrdé a dlouhodobé dezinformace.

Radim Hreha je mediální analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…