Václav Husák: Bulvární příroda i věda

4. 12. 2017 20:40

Když jsem byl mlád, tedy zhruba před 55 lety, bývala Askalona nejhezčí osadou, kterou jsem znal. Neobdivoval jsem však jen tuto úžasnou trampskou osadu, ale i přírodu. Za nejhezčí časopis na světě jsem tehdy považoval americký National Geographic, ke kterému jsem se občas na pár dnů dostal.

Václav Husák: Bulvární příroda i věda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ovládání od televize

Byl jsem naprosto uchvácen kvalitou jeho fotografií, tisku i výběrem témat. Po revoluci jsem si ho mohl konečně předplatit, dokonce i v české verzi. Postupně jsem rovněž nakoupil několik desítek mo­notématických VHS videokazet s filmy o přírodě a civilizaci s úžasným komentářem Otakara Brouska staršího.

Nabídka podobně zamřených, zejména placených televizních kanálů dokumentů se rychle rozšiřovala a nyní jich jsou v nabídce desítky. Jsou mezi nimi také National Geographic Chan­nel a NAT GEO Wild. Přestože jsou placené, téměř dobrá čtvrtina času je každou hodinu věno­vána reklamě. Sice nikoli na Espumisan, Olynth a vložky s křidélky, ale v podstatě jde o stále stejné upoutávky na budoucí i minulé programy. Tyto rádoby umělecké vsuvky jsou navíc prezento­vány velmi „dramatickými hlasy“ a já je po­važuji za naprosto nesnesitelné. Také tematicky se tyto dokumenty stále více posouvají směrem k bulváru.

V každém případě však ještě v nabídce dokumentů o přírodě, vědě a technice představují světlou vý­jimku. Těžiště současných námětů dokumentárních televizních filmů lze vyčíst z jejich níže uvedených názvů:   

Lidožravý superkrokodýl, Lidožravá superoliheň, Super veterináři, Superkamioňáci, Originální klub rváčů, Nejsmrtelnější úlovek, Lovec záhad Mungo, Lovci tornád, Pitbulové a propuštění trestanci, Žraločí hejna, Obří kladivoun, Hledači pokladů, Válka skladů, Zmapované vraždy, Středověcí mrtví, Záhady středověkých vražd, Americký Rozparovač v Londýně, Nástroje zabí­jení, Souboj draků z bažin, Meziná­rodní lovci přízraků, Nejdivočejší Latinská Amerika, Největší podvody historie, Hadi ve městě, Malí zabi­jáci, Lov obrů, Kovbojové chladných vod, Války kaprů, Pirátský poklad templářů, Desítky nejnebez­pečnějších zvířat, Šokující příroda, Nejděsi­vější místa Ameriky, Horské příšery, Zvířecí zabijáci od pólu k pólu, Automobiloví žraloci z Dallasu, Auta ze záhrobí, Hon na nestvůry, Hon na yettiho, Honba za nef­ritem, Dálnice ve­doucí peklem, Peklo v hlubinách, Člověk versus zvláštnosti, Vědecky prověřeno, Bořiči mýtů, Nazí a vystrašení, Souboj dekoratérů … atd., …atd.

Naprostá většina dokumentů je v tomtéž dni reprízovaná několikrát, což se v průběhu dalšího času ještě několikrát zopakuje. Mým soukromým rekordmanem je jeden dokument o přírodě, který mně byl v programu nabídnut již třiadvacetkrát.

Tak pestrá nabídka, a vidíte, mne neuspokojuje. Docela rád bych se podíval například na prostý do­kument o životě a díle chrousta obecného.

Václav Husák

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Světlý: Obžalovaní nezpůsobili škodu

13:44 Jaroslav Světlý: Obžalovaní nezpůsobili škodu

Tak znělo rozhodnutí soudu v kauze armádních důstojníků, kteří jsou stíháni za údajné machinace s pr…