Tato snídaně se už stala pevnou součástí mého kalendáře. Jenom nevím, jak dlouho to ještě bude trvat, zda Vás mé vystoupení ještě zajímá, zda Vám mám ještě co obohacujícího říci.
Relevantních témat je v současnosti jistě více než dost, před byznysmeny na Business Breakfastu se mi zdá vhodné trochu obecněji promluvit o hospodářské politice, ne jen o konkrétních dílčích tématech, tak dramaticky diskutovaných v našem parlamentu. Přesto nevím, zda je to téma vhodné, zda se v dnešní chvíli historicky bezprecedentního ohrožení nás, Evropy a celé západní civilizace prostřednictvím Evropou iniciované, tolerované, ne-li dokonce přímo organizované masové migrace máme ještě takovýmto subtilním problémům vůbec věnovat. Před několika dny jsme s kolegou Weiglem vydali knížku s názvem „Stěhování národů: stručný manuál k pochopení současné migrační krize“, kterou tady máte od organizátorů jako vánoční dárek k dispozici.
Tato útlá knížka má i několik stránek věnovaných ekonomickému aspektu této mimořádné migrační vlny. Nezabývali jsme se dlouhodobými pravděpodobnými důsledky příchodu milionů migrantů na evropskou ekonomiku jako celek, ani – při štědré evropské sociální politice – nevyhnutelně nepříznivým důsledkům masové migrace na státní rozpočty zejména těch chudších evropských, už tak dost zadlužených zemí, ale věnovali jsme se kritice argumentace, pomocí níž evropské multikulturální elity masovou migraci do Evropy před námi obhajují.
Zcela rezolutně odmítáme, že Evropa tuto migraci potřebuje z důvodu posílení strany nabídky na trhu práce. Dnešních 23 milionů nezaměstnaných v EU (což je více než 10 % veškerých pracovn ích sil) neumožňuje říkat, že je v Evropě disponibilních pracovních sil málo. Nezaměstnanost ve výši 10 % byla vždy v historii považována za dlouhodobě neudržitelnou tragédii, za velký ekonomický defekt degradující nemalé skupiny obyvatel. Na trhu práce – díky rigiditě evropské pracovní legislativy a demotivačnímu charakteru evropské sociální politiky – v Evropě sice existuje nemalý strukturální problém, ale ten tito migranti určitě nevyřeší. Nevěřím svým uším, když slyším, že opačný názor zastává i současný prezident naší Hospodářské komory.
Dnešní migrační vlnu – jak se v naší knize snažíme vysvětlit – nepovažujeme za jednu z krizí, která náhodně přišla a zase odejde, která zneklidní, ale poměrně rychle tiše odezní a na kterou se brzy zapomene. Tuto masivní, zdaleka ještě nekulminující migraci považujeme za ohrožení naší evropské kultury a civilizace, našeho způsobu života a našeho relativně klidného a přátelského spolužití. Radši si ale tuto naši knížku přečtěte.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV