Vaše Věc: Korupční skandál Odebrecht v Brazílii

27.04.2017 11:52

Jsou to miliony euro, které byly použity za účelem ilegálního financování volebních kampaní anebo pro osobní profit: 38 milionů euro pro prezidenta Michela Temera a jeho stranu, 4,5 milionů Euro pro starostu Ria de Janeira, Eduarda Paesa, při příležitosti Olympijských her. 10 milionů euro pro šéfa jedné velké politické strany, pana Aécia Nevese….

Vaše Věc: Korupční skandál Odebrecht v Brazílii
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Brazílie

Z těchto čísel se dělá brazilskému obyvatelstvu, které obrací každou minci a prožíva krizi, zle.. Zatímco rozsah korupčního skandálu zahrnuje nejvyšší politiky a členy brazilského parlamentu, jejichž potřeby rostou a rostou. „Neznám brazilského politika, který by uspěl ve volbách aniž by dostával úplatky. Všichni se zúčastnili tohoto volebního zločinu“, potvrdil soudcům z vězení Marcelo Odebrecht, bývalý šéf velkého impéria „veřejných prací“, které je v centru systému korupce, která začala operací Lava Jato (expresní praní ve veřejných prádelnách), velmi využívané veřejností. Publikace tohoto ohromujícího svědectví byla očekávána s obavami celé politické třídy. Byly obavy, že devastující účinek na rozčarovanou veřejnost bude znamenat další utažení opasků z důvodu ekonomické krize, která trvá desítky let.

Nejvyšší federální Tribunál povolil vysílání audio a video nahrávek, tedy důkazů bývalých šéfů Odebrechta, poté, co jednatel firmy Lava Jato, Edson Fachin, dal souhlas k otevření 78 případů, týkajících se pasivní nebo aktivní korupce a čištění špinavých peněz. Seznam obviněných politiků z korupce byl pro veřejnost šokující: 8 ministrů, 24 senátorů, 37 poslanců, 3 guvernéři, prezidenti senátu a komory poslanců a vedoucí činitelé jednotlivých stran. Generální sekretář konference brazilských biskupů, pan Dom Leonardo Steiner, vyjádřil urgentní nutnost politické reformy v Brazílii. Bohužel prezident Brazílie Michel Temer nemůže být stíhán za trestné činy z důvodu imunity, která ho chrání až do roku 2018. Dvě stě dalších politiků bylo posláno před soudní dvůr. Na prvních místech figurují čtyři bývalí prezidenti: Luiz Inacio Da Silva a jeho předchůdci José Sarney, Fernando Henrique Cardoso a Dilma Rousseffová. Nyní je na soudním dvoře prověřit důkazy a svědectví. Proces, který bude trvat měsíce a potáhne se možná až k dalším volbám v roce 2018.

(podle Le Figaro, ZP)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…