Vaše Věc: Prezident Erdogan v duševní krizi

13.02.2016 11:09

Vyjádření tureckého prezidenta v tom směru, že kdykoli může poslat migranty z jiných zemí, kteří se v počtu asi 2,5 milionu osob nacházejí na tureckém území, do Řecka a Bulharska, tedy do zemí EU, pokud EU nezvýší objem finanční pomoci Turecku až na 6 miliard eur, je neslýchané.

Vaše Věc: Prezident Erdogan v duševní krizi
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Ať je to, jak chce, Turecko stále zůstává členskou zemí NATO a uchází se o členství v EU, a mělo by tedy zpytovat svědomí za svůj podíl na vzniku a eskalaci syrské krize. Turecko podporovalo nejprve syrské Muslimské bratrstvo a nyní podporuje další islamistické skupiny, kterým se eufemisticky říká „umírněná opozice“.

Zdá se, že v posledních dnech se hroutí poslední sloupy turecké politiky v Sýrii s tím, jak Tureckem podporovaná umírněná opozice prohrává svou bitvu o Aleppo se syrskými vládními vojsky.

I to pochopitelně zvyšuje nervozitu tureckého prezidenta, protože bez pozic Turky financované ozbrojené moci na syrském území se vyjednávací pozice Turecka v syrském konfliktu bude limitně blížit k nule.

Pokud se NATO rozhodlo k námořní misi v Egejském moři, podle generálního tajemníka NATO J. Stoltenberga se jedná o „pomoc v boji proti pašování lidí“, je to vážná změna. Podle záměrů vedení NATO by se měly operace účastnit všechny země NATO a Stálá námořní skupina č. 2, která má vést námořní operaci, bude pod německým vedením.

I když J. Stoltenberg blíže nespecifikoval metodu práce, s jakou budou námořní síly NATO postupovat, lze očekávat, že snahou bude vracet od břehů řeckých ostrovů na tureckou půdu jeden člun s uprchlíky za druhým.

To je jistě neobejde bez konfliktu a také následných kraválů v části evropských sdělovacích prostředků, ale jinou šanci v zásadě Západ a Evropa nemají.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…