Vladimír Pelc: Prezident '23

24.02.2021 7:38 | Zprávy

Příští prezidentské volby jsou dost daleko. Kohorty uchazečů se však už šikují.

Vladimír Pelc: Prezident '23
Foto: narsoc.cz
Popisek: Vladimír Pelc

Prezidentští kandidáti současní mají, domnívám se, na rozdíl od mnoha kandidátů a zejm. prezidentů minulých, problém: Nemají silný životní příběh, kterým by voliče oslovili. A bez minulého hutného příběhu tvořit budoucí obsažné vize nelze. Zůstanou jenom prázdnými floskulemi.

Většina minulých prezidentů měla silný životní, zejm. politický příběh; T. G. Masaryk – prezident osvoboditel, zakladatel samostatného státu, Edvard Beneš – jeho pokračovatel, prezident v exilu, organizátor domácího protinacistického odboje, obnovitel samostatného Československa; silný životní příběh musíme přiznat i těm, kteří jsou částí populace nyní kritizováni či dokonce odmítáni: Klement Gottwald – bojovník proti fašismu a nacismu, organizátor domácího protinacistického odboje, vytvořil silnou politickou stranu, kterou přivedl k vládě (to by neschopný blbec nezvládl), Antonín Zápotocký − bojovník proti fašismu a nacismu, politický vězeň v nacistických koncentračních táborech, Antonín Novotný – celoživotní politický pracovník vězněný jako politický vězeň v koncentráku, Ludvík Svoboda – aktivní bojovník proti nacismu za osvobození Československa, přitom v jednom období režimem pronásledovaný, s kladnou aktivitou v srpnu 1968, Gustáv Husák – aktivní bojovník proti nacismu, účastník Slovenského národního povstání (SNP), politický vězeň vlastního režimu … Václav Havel – přední disident, politický vězeň minulého režimu…

Nejde o to, jestli vám jsou (politické) životní příběhy uvedených vždy sympatické, zda byste do nich zařadili i záležitosti, činy, které považujete za záporné; podstatné je, že se takovými silnými (politickými) životními příběhy prezidenti vyznačovali. Ať je nebo není každý jednotlivý životní příběh pro jiné obdivuhodný či odsouzeníhodný – v každém případě byl. A byl a je široce sdílen. A není ani podstatné, jak se utvářel – u některých se tvořil desetiletí, u jiných musel být spěšně utvořen; kupř. u Václava Havla se příběh musel rychle a pracně vytvářet, protože on byl v listopadu roku 1989 bez obecně sdíleného příběhu, věděla o něm čtyři procenta občanů republiky; příběh nebyl široce sdílen a byl v mnoha ohledech podezřelý (kupř. že se jeho hry se hrály na Broadwayi – ovšem v zastrčeném divadélku s padesáti židlemi, kterých tam jsou tucty, a diváky byli většinou novináři s volňáskem; ceny, honoráře a dotace ze západních zemí měly charakter výlučné a bohaté existenční podpory; materiály bývalé tajné státní policie, Státní bezpečnosti, StB, jež se ho týkají, jsou pro jistotu pod zámkem, viz tzv. Sachrův fond, pokyn federálního ministra vnitra z 2. 4. 1990 atp.). A nemylte se: tzv. „anticharta“ (manifestované odmítnutí tzv. charty 77 v podstatě všemi uměleckými beneficienty tzv. kulturní fronty v r. 1977) k širší známosti signatářů tzv. charty 77 v zásadě nepřispěla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla