Vliv očkování na život rodin? Během dvou let vychází již třetí brožura s příběhy o jeho následcích

14.03.2017 11:12

„Už to nebylo spokojené, usměvavé, spící dítě“, „Křeče a bezvědomí po očkování hexavakcínou“, „Pořád doufám, že mi jednou zase řekne 'mami'“. To je jen několik titulů rodičovských příběhů z třetího souboru 'Jak zasáhl systém očkování do života některých rodin'. Brožura představuje 69 příběhů rodičů s dětmi s následky po očkování a přináší i názory zdravotníků. Soubor vznikl pod záštitou spolku Rozalio a Svazu pacientů ČR.

Vliv očkování na život rodin? Během dvou let vychází již třetí brožura s příběhy o jeho následcích
Foto: Jovanmandic
Popisek: Očkování dítěte

V Česku je často odmítáno spojení mezi očkováním a následnými zdravotními problémy. Brožury mají za úkol nejen na konkrétních příbězích očkovaných dětí ukázat, jak se může změnit život celé rodiny, ale také poukázat na neochotu připustit souvislost daných problémů s očkováním. Paní Monika Rose, která brožuru za skupinu rodičů sestavovala, dodává: „Chceme také upozornit na to, jakému stresu jsou rodiče vystaveni a jak se pod různými pohrůžkami většinou nechají pediatry nebo hygienou zlomit. Prostě podlehnou nátlaku a očkují dál i přes neuspokojivý zdravotní stav dítěte.“

Brožura vznikla po oslovení asi 160 rodičů z celkových cca 260 všech zúčastněných, kteří v dotazníku na facebooku zmínili nežádoucí účinky po očkování svých dětí. „Oslovili jsme pouze rodiče z jedné skupiny na facebooku, kde byl umístěn dotazník a následně jsme s těmito rodiči komunikovali. Podařilo se nám tak získat 69 vlastních příběhů a 6 odborných názorů. Kdyby došlo k oslovení širší cílové skupiny, byla by brožura mnohonásobně objemnější. S pomocí rodičů jsme kontaktovali také fyzioterapeuty, kteří pomáhají dětem poškozeným očkováním,“ vysvětluje dále Monika Rose.

Podle Martiny Suchánkové ze spolku Rozalio je právě ve sdílení příběhů velká síla a především konkrétní poučení. „Pro někoho mohou být například hypersenzitivni´ reakce nebo abnorma´lni´ pla´cˇ, dlouhotrvající pláč, abstraktní pojmy. Z vyprávění rodičů si pak lidé dokáží představit, co se pod těmito pojmy skrývá,“ myslí si Suchánková a zdůrazňuje, že z většiny příběhů se lze poučit i v tom, že pokud by se očkování po prvních nežádoucích reakcích upravilo, nemuselo by dojít k trvalým následkům. „Z popisů je jasně vidět, že ve třech čtvrtinách případů byly závažné a dlouhotrvající následky opravdu zbytečné a dalo se jim předejít. Bohužel nebyla připuštěna souvislost prvních zdravotních problémů s očkováním a pokračovalo se v očkování dál i přes nežádoucí účinky,“ dodává Martina Suchánková.

Předseda Společnosti pacientů s následky po očkování Václav Hrabák k vydání již třetího dílu příběhů zdůrazňuje, že právě z rodičů, jejichž dítě má po očkování následky, se velmi často stávají kritici očkování. Klade důraz na to, že takoví rodiče nejsou nějací zarytí fanatici, jsou to normální lidé, mnohdy velmi zoufalí, kteří se snaží změnit systém, který často nenávratně poškodil zdraví jejich dítěte a který odmítá přijmout, že k očkování je třeba přistupovat individuálně. "O problémech po očkování se mluví stále víc, lidé již přestávají věřit tomu, že kdokoliv, kdo mluví kriticky o očkování, je blázen a fanatik," uvádí Hrabák. Již třetí díl brožury je toho jen důkazem.

Třetí brožuru s příběhy je možné stáhnout v plné verzi po kliknutí na tento odkaz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…