Zbyněk Fiala: Benoît Hamon hledá lid

30.01.2017 14:49 | Zprávy

Radikální řešení pro Francii nenabízí jen Marinne Le Pen. Vítěz primárek Socialistické strany pro prezidentské volby Benoît Hamon míří na podobný elektorát programem vznikající moderní levice a hlásí, že lid si teď musí vybrat, kým chce být.

Zbyněk Fiala: Benoît Hamon hledá lid
Foto: archiv
Popisek: Zbyněk Fiala

Kdo je Benoît Hamon, vítěz primárek Socialistické strany a nyní její kandidát do prezidentských voleb? Ve druhém kole v sobotu vyhrál celkem přesvědčivě s 58 % hlasy, což muselo být pro jeho soupeře, premiéra Manuela Vallse značné překvapení. Valls se dokonce nechal strhnout k prohlášení, že on sám Hamonův program nepodpoří. Možná, že ne, končící prezident Francois Holland asi taky ne, ale kdo by se o jejich názory ještě zajímal? Ze zpráv, které z Francie přicházejí, je zřejmé, že lidé se stále více rozhlížejí po radikálním řešení, podobně, jako předtím občané v Británii nebo v USA. A Hamon zapadá do této mozaiky.

Volby jsou samozřejmě příležitostí nejen pro ideje. Ty ostatně nemá každý, ale to nemusí vadit. Větší kravál za stejné peníze nabízí praní špinavého prádla. Teď je na tapetě bývalý pravicový premiér Francois Fillon. Poslední průzkum ukázal, že skandál se zaměstnáváním manželky Fillona zasáhl a snížil jeho odstup od bývalého socialisty, nyní nezávislého kandidáta Emmanuela Macrona na pouhý jeden procentní bod. Chvíli se tedy přestalo mluvit o Marinně Le Penové jako o ruské spojce.

V průzkumu před víkendem skončili Fillon a Macron prsa na prsa s 22 a 21 procenty voličské přízně, podle údajů agentury Kantar Sofres-One Point pro list Figaro a stanice RTL a LCI. Zatím jasně vede sociálně střihnutá nacionalistka Le Penová se 25 procenty, ale podle zmíněného průzkumu do toho jde s jasnou vyhlídkou, že v druhém kole se proti ní spojí všichni ostatní.

Celkem neznámý bývalý juniorní ministr Hamon, na kterém neulpělo nic z jeho krátkého pobytu ve vládě za prezidenta Hollanda, se vyšvihl ve stejném průzkumu, tedy ještě před druhým kolem socialistických primárek, na čtvrté místo s 15 procenty, následován dalším levičákem, kterým je Jean-Luc Mélenchon s 10 procenty.

Je tu tedy několik vlivů, které promluví do prezidentských voleb zásadním způsobem. Prvním je izolace Marie Le Pen. To může odehnat voliče, kteří nechtějí prohrávat. Znamenalo by to přeskupení hlasů – ale kam? Na pravici? Kam udeřil hrom znovu v podobě skandálu bývalého premiéra Fillona s pochybnými platbami pro manželku? Možná, že Fillon mezitím vyšátrá nějaké papíry, které ho zachrání, ale ve volbách se hodnotí spolu s vizí také věrohodnost kandidáta. Je to tedy příležitost pro Macrona, který se snaží obsluhovat co nejstředovější střed? Zatím sázel na to, že co nejméně vadí. Nástup Hamona je však ze zcela jiných pozic. Oslovuje podobnou nespokojenost občanů, jaká vynesla nahoru Le Penovou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

12:26 Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

Podíval jsem se na video Otázky Václava Moravce, za účasti paní ekonomky Šichtařové, které si mimoch…