Zbyněk Fiala: Budoucnost na baterky

01.11.2017 16:10 | Zprávy

Pokud cínovecké lithium zamíří do českých baterek, bude to dobrá volba. Český vynálezce Jan Procházka má pro ně spoustu unikátních patentů. Fungují i po ráně motykou.

Zbyněk Fiala: Budoucnost na baterky
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Na cestě je další převratná změna, virtuální elektrické sítě. Legislativně je chce umožnit zimní energetický balíček, který se právě chystá v Evropské komisi. Domácnosti s vlastní fotovolatikou se sdruží a budou si vyměňovat přebytky, nastřádané v akumulátorech. To jim umožní odříznout se od sítě a zbavit se poplatků, které už dnes v domácích účtech za elektřinu převažují.

Mluvilo se o tom na největší odborné konferenci v oblasti akumulace energie a decentrální energetiky v Česku, Smart Energy Forum, která proběhla na konci října v Praze. Přivedla zajímavé hosty také na pracovní setkání s novináři připravené Komorou obnovitelných zdrojů energie. Nejzajímavější z nich byl český vědec Jan Procházka, který nabízí průlomové lithiové baterie pro obzvlášť náročné využití v energetice a v dopravě.

Na fóru představil řešení pro fotovoltaické elektrárny, které se umí samo přepínat z nabíjení do vybíjení a naopak. Nepotřebuje k tomu zvláštní řídící systém. A v říjnu už se také poprvé koplo do země v Horní Suché ve Slezsku, kde má pro tyto baterie vzniknout plně robotizovaný závod. Vyrábět začne od roku 2019, zpočátku s kapacitou 1 GWh.

Baterky z lithia budou transformovat naši budoucnost. Dosud se považovalo za nezbytné, aby se přenosová síť přebudovala pro obnovitelné zdroje a stala „chytrou“ (smart grids), ale Jan Procházka soudí, že by to bylo zbytečně drahé. Nabízí „virtuální“ řešení za účasti bateriových systémů se stabilizační funkcí.

Procházka mluvil s novináři krátce předtím, než šel na Hrad pro státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Detaily jeho baterky HE3DA, obzvlášť vhodné pro tento účel, znám z rozhovoru, kterým jsem s ním před časem vedl pro Literární noviny. Robustní lithiová baterka je na firemním webu zobrazovaná, jak funguje i s těžkými zraněními kramlí či motykou. Ono 3D v názvu znamená, že má skutečně 3D, tedy prostorovou elektrodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

11:45 Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

Hrad konečně nechal do mediálního podhradí vytroubit, kdy tu bude festšpíl s krycím jménem „volby“ (…