Zbyněk Fiala: Chromá kachna

17.07.2022 7:35 | Komentář

Američtí Demokraté pod vedením prezidenta Joe Bidena už si do podzimních voleb v mezidobí v Kongresu neškrtnou. V příštích prezidentských volbách 2024 bude Biden s určitostí vystřídán, ať už do nich půjde osobně, nebo ne.

Zbyněk Fiala: Chromá kachna
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Vypadá to jako nenápadná zpráva, kterou třeba Wall Street Journal zasunul až na šestou stránku: Demokratický senátor Joe Manchin z maličkého státu Západní Virginie (1,8 milionu obyvatel) suše sdělil předsedovi Senátu Chucku Schumerovi (Demokrat ze státu New York), že nepodpoří investiční plán Build Back Better a související daňové změny z vlajkové lodi volebního programu prezidenta Joe Bidena. 

Osou tohoto plánu byla klimatická opatření, přezbrojení průmyslu a pomoc regionům, které ohrožuje přechod na bezuhlíkaté zdroje. V poslední fázi to mělo být vybaveno rozpočtem ve výši 1,8 bilionu dolarů, něco jako návrat k New Deal prezidenta F. D. Rosevelta.

Manchin svým přiznáním ukončil rok, kdy Demokraty tahal za fusekli a nutil je k ústupkům, což teď ve zpětném zrcátku vypadá jako nabízení příležitosti, aby se zesměšnili. Rámec jeho přiznání představuje fakt, že Demokraté v minulých senátních volbách dosáhli jen na plichtu 50:50, takže každá absence hlasu individuálního senátora znamená konec nadějí. Viceprezidentka Harrisová sice má pro takové situace právo rozhodujícího hlasu, ale s tím se zachází opatrně, síla blokuje dohodu. A pak je tu ještě jedna obtíž. V Senátu je od 80. let velice silně využívána – hlavně Republikány – regule umožňující zastavit jakýkoliv návrh ještě před projednáváním.

Toto obstrukční pravidlo (filibuster) vyžaduje, aby výhrada oponenta byla přehlasována aspoň 60 hlasy, jinak jde návrh pod stůl. Je to mocný nástroj těch, kdo chtějí zakonzervovat pravicovou revoluci z časů prezidenta Ronalda Reagana a dalších Republikánů, která spočívala v odvratu od sociálního státu. Proto dnes patří USA k nejzaostalejším zemím v tomto směru, ale proto taky je jejich vnitřní politika tak rozjitřená a volby se stávají sklizní protestních hlasů.

A k zoufalému protestu teď bude příležitost znovu. Zmíněná zpráva o Manchinově zradě, která prolétla Wall Street Journal, ale taky NYT či Washington Post, je čtena jako fakt, že Demokraté pod vedením Bidena už si do voleb neškrtnou. Voliči, kteří půjdou první listopadové úterý k urnám, aby zvolili celou Sněmovnu reprezentantů, třetinu Senátu, guvernéry jednotlivých států Unie, státní kongresy, šéfy policie, soudů a prokuratury a spoustu dalších funkcionářů, uvidí za Demokraty jenom obrovskou inflaci. Nic z toho, co se slibovalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Biden , demokraté , Fiala , prezident , USA , volby , Vaše věc

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…