Zbyněk Fiala: Čínský týden

16.11.2014 7:33 | Zprávy

Měl to být pokus o izolaci Ruska a Číny, ale místo toho vznikly zárodky nového uspořádání, ve kterém se Rusko přiblížilo k Číně a ta urychlila přesun světového hospodářského těžiště do Asie.

Zbyněk Fiala: Čínský týden
Foto: Miller Nagan
Popisek: Čína, ilustrační foto

Vrcholná schůzka zemí Asijsko-pacifického hospodářského společenství APEC v Pekingu byla Čínou využita jako definitivní potvrzení velmocenského postavení hostitelské země. Do necelého týdne se vešly čtyři významné dohody a smlouvy – s Ruskem o dodávkách plynu z nalezišť, ze kterých dnes čerpá Evropa, s novým ekonomickým obrem Jižní Koreou o bezcelní zóně a se Spojenými státy o snížení emisí skleníkových plynů.

Navíc ještě čínsko-jihokorejská smlouva, která má odstranit prakticky veškerá cla s výjimkou automobilového průmyslu, jako zázrakem vylepšila i čínsko-japonské vztahy. Demonstrovala to fotka, na které si čínský prezident Si Ťin-pching a japonský premiér Šinzó Abe poprvé podali ruce, pravda, s kamenným výrazem v tváři. Dopracovali se k tomu diplomatickým manévrem, kterým se odsunul do pozadí reálný konflikt, vyhrocený přítomností válečných lodí u sporných ostrovů ve Východočínském moři. Trik dostal podobu prohlášení, že obě země mají na věc „různý názor“. Japonský premiér tak nemusel ustoupit od oficiálního postoje, že nejde o „územní spor“, neboť Japonsko si je svým právem jisto.

Podaná ruka vyvolala v japonských hospodářských kruzích opravdové nadšení. Nelze se divit, přímé japonské investice do Číny neustály dvouleté napětí a poklesly od ledna do srpna o 43 procent ve srovnání s předchozím rokem. Netřeba dodat, že japonská ekonomika trpí chronickou stagnací, zatímco čínská stále prudce roste (byť aktuální růst o 7,5 procenta je ve srovnání s minulostí „zpomalením“).

„Je to obrovský krok ke zlepšení,“ prohlásil Sadajuki Sakakibara, předseda federace japonských ekonomických organizací Keidanren. „Patří to k nejvýznamnějším událostem poslední doby.“

A pak tu byla ještě zdánlivě okrajová, ale významem dalekosáhlá dohoda o „cestovní mapě“ k Asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu FTAAP, kterou členské státy APEC zároveň potvrzují svůj rámcový souhlas s takovou dohodou. Nejbližší dva roky budou věnovány přípravě studie o obecných vlastnostech projektu (feasibility study), která umožní konkretizovat zadání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Čína , Fiala , Rusko

autor: vasevec.cz

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Czech Republic nikoliv First

11:24 Jiří Weigl: Czech Republic nikoliv First

Denní glosa Jiřího Weigla