Zbyněk Fiala: Čínský týden

16.11.2014 7:33 | Zprávy

Měl to být pokus o izolaci Ruska a Číny, ale místo toho vznikly zárodky nového uspořádání, ve kterém se Rusko přiblížilo k Číně a ta urychlila přesun světového hospodářského těžiště do Asie.

Zbyněk Fiala: Čínský týden
Foto: Miller Nagan
Popisek: Čína, ilustrační foto

Vrcholná schůzka zemí Asijsko-pacifického hospodářského společenství APEC v Pekingu byla Čínou využita jako definitivní potvrzení velmocenského postavení hostitelské země. Do necelého týdne se vešly čtyři významné dohody a smlouvy – s Ruskem o dodávkách plynu z nalezišť, ze kterých dnes čerpá Evropa, s novým ekonomickým obrem Jižní Koreou o bezcelní zóně a se Spojenými státy o snížení emisí skleníkových plynů.

Navíc ještě čínsko-jihokorejská smlouva, která má odstranit prakticky veškerá cla s výjimkou automobilového průmyslu, jako zázrakem vylepšila i čínsko-japonské vztahy. Demonstrovala to fotka, na které si čínský prezident Si Ťin-pching a japonský premiér Šinzó Abe poprvé podali ruce, pravda, s kamenným výrazem v tváři. Dopracovali se k tomu diplomatickým manévrem, kterým se odsunul do pozadí reálný konflikt, vyhrocený přítomností válečných lodí u sporných ostrovů ve Východočínském moři. Trik dostal podobu prohlášení, že obě země mají na věc „různý názor“. Japonský premiér tak nemusel ustoupit od oficiálního postoje, že nejde o „územní spor“, neboť Japonsko si je svým právem jisto.

Podaná ruka vyvolala v japonských hospodářských kruzích opravdové nadšení. Nelze se divit, přímé japonské investice do Číny neustály dvouleté napětí a poklesly od ledna do srpna o 43 procent ve srovnání s předchozím rokem. Netřeba dodat, že japonská ekonomika trpí chronickou stagnací, zatímco čínská stále prudce roste (byť aktuální růst o 7,5 procenta je ve srovnání s minulostí „zpomalením“).

„Je to obrovský krok ke zlepšení,“ prohlásil Sadajuki Sakakibara, předseda federace japonských ekonomických organizací Keidanren. „Patří to k nejvýznamnějším událostem poslední doby.“

A pak tu byla ještě zdánlivě okrajová, ale významem dalekosáhlá dohoda o „cestovní mapě“ k Asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu FTAAP, kterou členské státy APEC zároveň potvrzují svůj rámcový souhlas s takovou dohodou. Nejbližší dva roky budou věnovány přípravě studie o obecných vlastnostech projektu (feasibility study), která umožní konkretizovat zadání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.

To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…