Zbyněk Fiala: Doma doleva, venku doprava

21.03.2021 7:37 | Zprávy

Amerika je za velkou louží, což platí tam i zpátky. Svět je daleko, nějaké to bombardování je pouhým zpestřením zpráv v médiích, ale amerických občanů se týká něco jiného – práce, bydlení, pomoc rodinám s dětmi. Tak se zatím americká politika vyvíjí i za nového prezidenta Joe Bidena.

Zbyněk Fiala: Doma doleva, venku doprava
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Výrazně sociální charakter amerického stimulačního balíčku ve výši 1,9 bilionu dolarů nese stopu Bidenova neúspěšného soupeře v prezidentských primárkách, vermontského senátora Bernieho Sanderse. Je vůdčím představitelem liberálního křídla Demokratické strany a ovlivnil jak rozsah, tak zaměření tohoto rekordního rozpočtového opatření. Bude mít vliv i na americkou zahraniční politiku? To je otázka, která začíná být stále naléhavější.

V domácí politice je patrný silný vliv liberálního křídla Demokratické strany. Rekordní fiskální stimul ve výši bezmála dvou bilionů dolarů je signálem přejímání evropského modelu sociálního státu a přibližuje stranu tomu, co známe od vyspělých sociálních demokracií. Ale zahraniční politika je strašná, či spíše odstrašující, podle receptů extrémní pravice. Myšlenka „Dál od nich!“ (zdvořileji: „strategická autonomie Evropy“), která začala v Evropě převládat už za vlády Donalda Trumpa, se zdá být čím dál prozíravější.

Proč se náhle Čína a Rusko změnily ve smrtelné nepřátele? Proč je Putin „zabiják“ a Čína cílem nové studené války? Proč to nezmění ani páteční setkání ministrů zahraničních věcí v Anchorage na Aljašce? Jedno vysvětlení by tu bylo. Z pohledu domácí politické scény USA, v zahraniční politice o nic nejde.

Potvrzuje to i fotka rozesmátého Joe Bidena, jak radostně tiskne ruku (viditelně skeptického) čínského prezidenta Si Ťin-pchinga při setkání v Pekingu 4. prosince 2013, kam přijel jako Obamův viceprezident. Čo bolo, bolo. Peking je daleko, a to důležité se teď odehrává ve Washingtonu. Biden potřebuje přitáhnout i Republikány a prolomit politický pat, který blokuje jeho snahu, aby na krátkodobý fiskální stimul navázaly trvalejší infrastrukturní investice stejného rozsahu. Jinak bude jen tím, kdo zemi zadlužuje, ale nic netvoří.

Vnitropolitická situace USA je složitá. Většina Američanů, včetně republikánských voličů, uvítala Bidenův fiskální stimul, ale v Kongresu pro něj nehlasoval žádný z republikánských poslanců či senátorů. Nikdo z nich se zatím nedovážil spálit mosty s dominujícím vlivem bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Ti, kdo ho hájí, jsou opravdu odhodlaní, a ostatní čekají, jak se to vyvine.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

12:26 Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

Podíval jsem se na video Otázky Václava Moravce, za účasti paní ekonomky Šichtařové, které si mimoch…